Źródło: KMP Żory.
Źródło: KMP Żory.

We wtorek w godzinach rannych, 43-latka z Żor otrzymała wiadomość SMS na swój telefon, że paczka została wstrzymana i należy dopłacić 4,27 zł, aby została dostarczona. W korespondencji tej znajdował się link przekierowujący na stronę łudząco przypominającą typowe strony autoryzacyjne banków. Fikcyjny system poprosił o podanie loginu do konta, a następnie danych autoryzacyjnych, które już prawdziwy bank wygenerował dla swojej klientki.

Schemat tego typu oszustw jest zawsze bardzo podobny. Po wygenerowaniu kodu autoryzacyjnego i wpisaniu go w przeglądarce w tym samym czasie oszust dodaje swoje urządzenie jako zaufane i może dowolnie zarządzać naszym kontem, w tym generować kody BLIK. Po kilkunastu minutach z konta bankowego żorzanki zniknęło 2000 zł, które sprawca wypłacił przy pomocy kodu.

- Opisana sytuacja pozwala przybliżyć sposób działania sprawców tego typu oszustw. Zaczyna się zazwyczaj od wiadomości o braku niskich kwot, które mogą nas uchronić przed odcięciem prądu, gazu, albo jak w tym wypadku zablokowaniu dostawy zamówionych przez nas produktów. Czasem jest to sprzedaż lub zakup za pośrednictwem portali aukcyjnych. Apelujemy o ostrożność i nie otwieranie tego typu linków zawartych w korespondencji za pośrednictwem SMS, czy też innych komunikatorów. Nie wysyłajmy nikomu swoich danych, kodów BLIK i danych autoryzacyjnych banków. Zawsze weryfikujmy źródło informacji u bezpośrednich dostawców usług - przypomina żorska policja.

Komentarze

  • Uwaga 18 stycznia 2022 19:11Twoja paczka zostala wstrzymana z tytulu niedoplaty 4,27 PLN Przepraszamy za utrudnienia. Prosimy uregulowac naleznosc: https://in.sv/lnpost-fjcxa1ew Dostałem sms wysłany z numeru 798382042
  • Mario 14 stycznia 2022 23:33Ja dostałem taki SMS: Przepraszamy za / niedostarczenie zamówienia / http://betterhealthspace.com/b/fi/?br9nt24uj0j. Niestety gościowi lub gościom nie udało się mnie naciągnąć nawet nie wiem na co. Ja nic nie zamawiałem. Od razu SMS dodałem do czarnej listy i mam spokój.

Dodaj komentarz