Jagoda Barchańska Wystawa potrwa do kwietnia
Jagoda Barchańska Wystawa potrwa do kwietnia

Jak mówi szefowa marketingu z Miejskiego Ośrodka Kultury Elżbieta Koczar, ekspozycja zawiera 33 wyróżnione zdjęcia, które wyłoniono z ponad trzech tysięcy prac nadesłanych z 21 państw. Wystawa potrwa do kwietnia. Fotografie można też oglądać w weekendy, czyli soboty i niedziele. Warto więc wybrać się do Żor, by sprawdzić jak wyglądają najlepsze portrety wykonane w minionym roku.    

- Konkurs od początku związany jest z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, dlatego wydarzenie nie bez powodu odbyło się dwa tygodnie przed jej jubileuszowym, trzydziestym finałem. „Portret Prawdziwy” to jedyny konkurs fotograficzny w kraju, którego prace oficjalnie licytowane są podczas trwania WOŚP-u. Wartością dodaną dla osób, które wygrywają główne nagrody, jest nie tylko prestiż, ale również świadomość, że ich twórczość pomaga innym. Do tej pory udało się zebrać aż 140 tysięcy złotych na rzecz potrzebujących! - przypomina Piotr Kosiorek z MOK-u. 

Podczas wernisażu nie tylko zaprezentowano najciekawsze fotografie z całego świata, ale samo wydarzenie organizacyjnie również stało na światowym poziom. Wydawać by się mogło, że trudna fotografia portretowa, może być monotonna i prosta, ale nic bardziej mylnego. Na własne oczy przekonali się o tym liczni odwiedzający, w szczególności ludzie młodzi, przyjezdni miłośnicy fotografii z miasta, jak i jego okolic, Tychów, Wodzisławia Śląskiego, Rybnika. Nagrodzone prace wykonane są różnorodnymi technikami, a ich głównym celem jest pokazanie wnętrza portretowanego bohatera.

- Naprawdę można w jednym kadrze zachować 90-minutowy film o życiu człowieka. W tym momencie fotografia tradycyjna przeżywa swój renesans. Te fotografie budzą ogromne emocje – tak o wystawie mówił jej organizator i pomysłodawca, pochodzący z Żor znany fotograf gwiazd Adam Polański.

Znalazł również czas, żeby swoje doświadczenie i wiedzę przekazać uczniom Zespołu Szkół nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Żorach, który jest partnerem wydarzenia. Podczas warsztatów przeznaczonych dla młodych uczniów klas artystycznych prezentowane były prace Polańskiego oraz szczegółowo omówione zostały techniki realizacji wybranych zdjęć.

Oprawę muzyczną wernisażu zapewnił rybnicki artysta IŻOL, którego muzyka idealnie współgrała z charakterem wystawy. Pod tym pseudonim artystycznym występuje Robert Jeżewski, autor trzech anglojęzycznych albumów osadzonych w muzyce synth pop, okraszonych wyjątkowym wokalem w lekko melancholijnym klimacie.

Całość wydarzenia poprowadził Zbigniew Krówka – szef żorskiego sztabu WOŚP, a Adam Polański przekazał na rzecz licytacji zdjęcie własnego autorstwa, portret Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego, a także unikatowy, pamiątkowy medal, który otrzymują nagrodzone osoby w konkursie „Portret Prawdziwy”.

Komentarze

Dodaj komentarz