Archiwum Wojciech Kiljańczyk przewodniczący Rady Miasta Rybnika
Archiwum Wojciech Kiljańczyk przewodniczący Rady Miasta Rybnika

Efekty wszyscy znamy. Polski ład oznacza to samo dla osób fizycznych oraz dla przedsiębiorców i samorządów. Na początku 2022 roku okazało się, że na polskim ładzie stracili nauczyciele i służby mundurowe, w kuluarach słychać o kolejnych grupach społecznych, o części emerytów oraz o górnikach.

Niezależnie od tego, kto jeszcze straci, ważny jest sposób funkcjonowania naszego państwa, w którym w celu osiągnięcia doraźnych korzyści politycznych, na szali stawia się stabilność finansów publicznych oraz chaos. Na miesiąc przed wprowadzeniem polskiego ładu rząd znalazł pieniądze na ogólnopolską kampanię billboardową, jednak nie znalazł tych środków na specjalistyczne szkolenia dla księgowych, biegłych rewidentów oraz ekspertów podatkowych. Ich głos również był ignorowany.

Każdy z nas przekona się o tym, co oznacza reforma podatkowa w praktyce. Warto również przypomnieć, że Miasto Rybnik na wspomnianych zmianach straci bezpowrotnie w obecnym i każdym kolejnym roku około 58 milionów złotych. W ciągu 10 lat to będzie kwota niemal 600 milionów złotych. To potężne sumy, których nie wydamy na własne potrzeby, żłobki, przedszkola, szkoły, biblioteki, komunikację, czy remonty chodników i dróg oraz na wiele innych potrzeb…

Już w 2019 roku dokonano zamachu na finanse wspólnot lokalnych, gdy zmiany podatkowe spowodowały spadek wpływów do budżetu Rybnika o 27 milionów złotych. W połączeniu z polskim ładem otrzymujemy kwotę 85 milionów złotych każdego roku. Opisywane kwoty zostały obliczone na podstawie analiz Związku Miast Polskich, największej i najprężniej działającej korporacji samorządowej w Polsce.

Polski ład okazał się porażką i w połączeniu z drożyzną, wysokimi cenami energii i brakiem modernizacji polskiego sektora energetycznego, marnowaniem pieniędzy, które wracają do Polski z tytułu opłat za emisję gazów cieplarnianych, przyniesie porażkę wyborczą Prawu i Sprawiedliwości w 2023 roku. Musimy liczyć na to, że następcy będą współpracować z polskimi samorządami.

Komentarze

 • Cuda, cuda powiadają 25 stycznia 2022 10:35Prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński poinformował o rekordowym zysku (ponad 10 mld zł), który NBP wypracował w 2021 roku i przekaże do budżetu państwa. W związku z tym suma wpłat do budżetu państwa za kadencji prof. Adama Glapińskiego (ponad 30 mld zł) będzie największa (w porównaniu do wpłat dokonanych za kadencji poprzednich prezesów NBP). Również rezerwy walutowe (blisko 150 mld euro) i zasoby złota NBP (prawie 229 ton) osiągnęły w tym czasie największy w historii poziom.....No to skad ta inflacja !
 • Anatol Rysiu 25 stycznia 2022 08:24Pomyśl , ze wszystko zaczęło sie od słów Glapinskiego. Popatrzylismy ludzie mieli na kontach w banku 150mld zlotych oszczednosci a my taka dziure w budzecie wiec postanowilismy Im to opiedo..c, a jakim sposobem?- Iflacją kochani! Czyli z Was zrobili mafie ktora uszczelnili po to aby miec forse na Ich rozdawnictwo a dlaczego, no wlasnie po to aby zięć Donalda Tuska, jego synek Jozef Bąk i coreczka Kasia specjalistka od ukladania puzli jak rowniez tez inne czesto menele lub Ci co ukrywali cale zycie dochody mogli sie nadal Waszym kosztem i waszymi oszczednosciami -dobrze zyc..Tak to bywa gdy do wladzy dochodza rownie zyciowe nieroby lub ideolodzy o popieprzonycj pogladach jak obecnie panujacy nam PIS
 • Anatol Rysiu 25 stycznia 2022 08:18Pomyslcie, ze wszystko zaczęło sir od slow Glapinskiego. Popatrzylimy ludzie mieli na kontachbw banku 150mld zlotych oszczednosci a my taka dziure w budzecie wiec postanowilismy Im to opiedo..c, a jakim sposobem? Iflacją kochani! Czyli z Was zrobili mafie ktora uszczelnili a dlaczego, no wlasnie po to aby zięć Donalda Tuska, jego synek Jozef Bąk i coreczka Kasia spejalistka od ukladania puzli jak te inne czesto menele lub Ci co ukrywali cale zycie dochody cale zycie mielu sie nadal Waszym kosztem i waszymi odzczednoscismi -dobrze..Tak to bywa jak do wladzy dochodza rownie zyciowe nieroby lub ideolodzy o popieprz pogladach.
 • No Kto? 24 stycznia 2022 14:55A Kto na to zapie rdal...?
 • Inflacja 24 stycznia 2022 10:17No i program pomocowy gdzie kupe kasy rozdano miedzy kolesi krolika.
 • Tylko jaka to sie skonczy inflcj 24 stycznia 2022 10:11Blisko 240 mld zł kosztowały budżet programy socjalne wprowadzone przez rząd Zjednoczonej Prawicy od 2016 r. — wynika z szacunków Business Insider Polska. Oznacza to mniej więcej tyle, że na 500 plus, 300 plus, bony turystyczne, dodatki dla emerytów czy świadczenia dla matek wydaliśmy równowartość około połowy tegorocznego budżetu.Kosztowne dodatki dla emerytów. 47 mld zł na "czternastki" Bony i świadczenia dla matek. W sumie prawie 7 mld zł Młodszym bratem" 500 plus jest program 300 plus, czyli Dobry Start. To jednorazowe świadczenie, przysługujące rodzicom dzieci w wieku szkolnym.Z kolei w dobie pandemii do Polaków trafił tzw. bon turystyczny. To wypłacone jednorazowo w formie specjalnego bonu 500 zł na wypoczynek krajowy przysługujące na każde dziecko w rodzinie.Idą kolejne programy .Po pierwsze, rodzinny kapitał opiekuńczy.
 • PO-PIS oraz PSL 23 stycznia 2022 17:21Ludzie, przy nastepnych wyborach kazdemu damy na dziecko po 1000zl, na małżeństwo tez po 1000zl, na babcie i dziadka tez po 1500zl ale tu pod warunkiem ze prawie nie pracowali. Ludzie czy Wy wiecie co to znaczy?. Nie bedziecie musieli wogole prawie iść do pracy, forsa sama do Was przyjdzie. Bedziecie wypoczywać a my sprawidliwie damy Wam jeszcze jak zięciowi Tuska nawet 1.5 miln zloty pomocy! Tylko nas wybierzcie.
 • Czy to jeszcze kraj 22 stycznia 2022 09:30Zle sie dzieje w Panstwie PISowskim...No wlasnie ,ziec Tuska 1,5mln ,zl pomocy Za covid,Kasia kilkanascie tysiecy,Syn 40000zl pomocy choc nawet i przed Covidem wykazywal o czym szeroko pisano straty z dzialalnosci,jak Oni Im dawali tyle to ile wlasnym rodzinom?,a Nam co Inflacje znacznie wyzsza niz na zachodzie i przez to kradziez oszczednosci.Wydaje mi sie ze Kaczynski ni e jest w stanie nad tym panowac albo interesuja Go tylko cele polityczne a reszte ma w nosie,Jedni zapierdzielaja i podwyzek nie maja a inni jak u Nas w Jastrzebiu Prezydent ze swita po 100% podwyzki placy.
 • o take POlske wlczyles 21 stycznia 2022 21:44Duże zainteresowanie w mediach wzbudziła także córka byłego premiera, blogerka Katarzyna Tusk, która pochwaliła się kosztownym prezentem od męża - torebką za ok. 30 tysięcy złotych. Okazuje się, że zarówno córka, jak i zięć Tuska sowicie korzystali z programów pomocowych PiS, które polski rząd oferował przedsiębiorcom. Mowa o blisko 1,5 mln zł,ile dostal jego syn?- pseudo Jozef Bąk, ktory i przed covidem stale wykazywal straty na swojej firmie przewozowej-a teraz dziwic sie ze PIS inflacja okradl na to ludzi z oszczednosci i srodkow zgromadzonych w PPE,obojetnie kto rzadzi to wszystkim to jedno wielkie szambo.
 • O take POlske walczyles? 21 stycznia 2022 21:38Duże zainteresowanie w mediach wzbudziła także córka byłego premiera, blogerka Katarzyna Tusk, która pochwaliła się kosztownym prezentem od męża - torebką za ok. 30 tysięcy złotych. Okazuje się, że zarówno córka, jak i zięć Tuska sowicie korzystali z programów pomocowych PiS, które polski rząd oferował przedsiębiorcom. Mowa o blisko 1,5 mln zł.-a teraz dziwic sie ze PIS inflacja okradl na to ludzi z oszczednosci i srodkow zgromadzonych w PPE
 • Waldek 21 stycznia 2022 09:07Aby ratowac roztrwonony budzet PIS postanowil w swoim sposobie wepchnac na przejscia dla pieszych niewidocznych, nieodpowiedzialnych pacanow i za nie ustapienie Im pierwszenstwa lub tez spowodowanieu nich szkody postanowiono nakladac drakonskie grzywny lecz z mysla o swoich pensjach budetowych. Tak to bywa gdy krajem rzadza oszolomy z objetnie ktorej strony.
 • Kuba 20 stycznia 2022 10:26do tej pseudo-demokracji -miało być.
 • Kuba 19 stycznia 2022 14:11A ja straciłem zaufanie do demokracji. Obiecałem sobie ze będę juz tylko po to chodził na wybory aby celowo skreślać wszystkich, nie ma znaczenia jak bardzo deklarują że są dobrzy , właśnie po to aby Oni po wygraniu nie mogli powoływać się iz od wszystkich wyborców uzyskali aż tak duży procent i mają prawo bez skrupułów teraz zarządzać ponieważ naród dał Im glejt... . Wszyscy dotychczas rządzący to oszuści mający ukryty cel,...okradać w celu realizacji swoich chorych wizji ..ludzi pracujących i to obojętnie w jakikolwiek sposób, --no bo skąd mają na te swoje popieprzone wizje brać?, Pierwsi ,nie bacząc na to czy Ktos pracował od 14r zycia czy od 20,czy od 35r zycia podniósł aby nie dożyli wiek emerytalny i to dwukrotnie nawet Tym co pracowali w najPOdlejszych warunkach pracy . Drudzy : Inflacja ,dodruk makulatury zwanej złotym, . Nowe mandaty to tylko jedna z form okradania nas. Nowe mandaty: Na pierwszy rzut oka/Ok - sankcje słuszne.-- Rzecz w tym jednak ,że kierowców traktuje się jako tanią siłę roboczą do zapełniania dziurawego budżetu - a policjantów drogówki, jako poborców podatkowych. I wcale nie bronie tu świadomie permametnie wręcz celowo łamiących , stałych przestępców drogowych których można by przykładnie karać ale praworządnie przez sąd . Teraz aż strach nawet się bać. Celowo ustawiane pułapki w znakach drogowych. Nie wiem Kto gorszy; . Czy Ci z PSL co mając niewyobrażalnie duże majątki chcą dla siebie super niskiego KRUSu , Lub z SLD co promują pedałów i lessby, Żzy moze Ci z PiSu co rozdają na lewo i prawo to co sami nie wypracowali ze niby pomagają, wyręczając bez właściwej sobie istotnej wiedzy powołaną do tych celów Pomoc Społeczną gdy tak naprawdę kupują jedynie głosy i o to Im tylko chodzi , Dość już tego skurw..., Ja pasuje... Cześć
 • Rybnicki 19 stycznia 2022 10:49Z tego co pamiętam, to Wasze podwyżki w radzie miasta też były uchwalane w ostatniej chwili, bez konsultacji i w nocy. Także proszę nie pisać o drożyźnie, bo Wy sobie poradziliście dając sobie 40% podwyżki. Cóż za obłuda panie Kiljańczyk.

Dodaj komentarz