Dominik Wachel Najlepsi w cyklu turniejów grand prix od lewej: Jerzy Kwaśniak, Bogdan Gawron i Tomasz Szymała
Dominik Wachel Najlepsi w cyklu turniejów grand prix od lewej: Jerzy Kwaśniak, Bogdan Gawron i Tomasz Szymała

Prawo startu w turnieju miało 48 najlepszych w cyklu turniejów grand prix, niestety, część uczestników się wykruszyła, więc władze okręgu musiały sięgnąć do listy rezerwowej. Ostatecznie w zawodach wystartowało 45 szkaciorzy. Najlepiej wypadł Stanisław Bogusławski (Asy Wisus Żory, 4150 pkt, 37 wygranych, trzy wpadki). Drugie miejsce wywalczył Stanisław Gembalczyk (LKS Forteca Świerklany, 3971 pkt, 32 zwycięstwa, jedna porażka), a trzeci był Marian Tetla (Asy Wisus Żory, 3654 pkt, 32 wygrane, cztery porażki). Warto dodać, że pan Marian zarówno na samych mistrzostwach, jak na treningach sekcyjnych pojawił się po kilkumiesięcznej chorobie, ale jak widać nie przeszkodziło mu to ani w koncentracji, ani w wygrywaniu, bowiem wywalczył tytuł drugiego wicemistrza okręgu. Szczerze gratulujemy!

Zwycięzcy otrzymali puchary, a ośmiu najlepszych z listy nagrody regulaminowe. Przed turniejem natomiast wręczono nagrody trójce najlepszych w cyklu turniejów grand prix. Ranking obejmował 156 osób, a najlepsi to Bogdan Gawron (Asy Wisus, 807 DP, 16577 pkt), Jerzy Kwaśniak (Asy Wisus, 806 DP, 16852 pkt) i Tomasz Szymała (Asy Wisus, 752 DP, 15880 pkt). Kierownikiem turnieju i sędzią był Henryk Paździor, a sekretariat prowadziła Natalia Wachel.

Zawody, jak zawsze zresztą w okręgu rybnickim, miały silną obsadę, ponieważ jest tu wielu znanych szkaciorzy, którzy w dorobku mają tytuły mistrzów bądź wicemistrzów Polski. Jak im poszło? Otóż na przykład Wiesław Łękawski (Forteca Świerklany) zajął siódme miejsce z dorobkiem 3284 pkt, zaliczywszy 34 wygrane i trzy wpadki. Bogdan Gawron (Asy Wisus Żory) wywalczył 24. lokatę z dorobkiem 2727 pkt, mając na koncie 33 zwycięstwa i dziesięć wpadek. Jerzy Kwaśniak (też Asy Wisus Żory) zajął 33. miejsce z dorobkiem 2329 pkt, zaliczywszy 25 wygranych i pięć porażek. Iwona Bojdoł (Piast Leszczyny) była czternasta z dorobkiem 3019 pkt, zapisawszy na swoim koncie 28 wygranych i trzy porażki.

A jak poszło obrońcom tytułów, czyli laureatom mistrzostw za 2021 rok, które odbyły się w sali Wiejskiego Domu Kultury w Szczejkowicach? Alfred Grela (Asy Wisus, poprzedni mistrz okręgu) teraz był 42. z dorobkiem 2012 pkt. Przemysław Czuga (Piast Leszczyny), poprzedni wicemistrz, teraz zajął piąte miejsce, ugrawszy 3430 pkt i zaliczywszy 37 zwycięstw oraz pięć porażek. Wśród obrońców tytułów był także Bogdan Gawron, poprzedni drugi wicemistrz okręgu, który, jak już wspomnieliśmy, teraz zajął 24. pozycję.

Dodajmy, że mistrzostwa za 2021 rok rozegrano w październiku, czyli nieco ponad trzy miesiące temu, więc ich zwycięzcy niedługo cieszyli się tytułami. Taki kalendarz wymusiła niestety pandemia, z powodu której nie można było przeprowadzić turnieju na początku roku, jak to jest w zwyczaju, lecz dopiero na jesieni. Obecni mistrzowie w glorii najlepszych pochodzą już jednak przez najbliższych dwanaście miesięcy, o ile planów znowu nie pokrzyżuje pandemia.

Elżbieta Piersiakowa

Komentarze

Dodaj komentarz