fot. L. Tyl, źródło: UM Rybnik
fot. L. Tyl, źródło: UM Rybnik

W tym roku obchody będą nieco inne niż w minionych latach, kiedy to towarzyszyła im procesja w formie Drogi Krzyżowej. Zmiana formuły uroczystości wiąże się z aktualną sytuacją epidemiczną oraz zakończeniem działalności rybnickiego Klubu Inteligencji Katolickiej - dotychczasowego, głównego organizatora uroczystości.

W sobotę, 29 stycznia, w godz. 16.30-17.30, miasto zaprasza rybniczan do uczestnictwa w akcji „Rozświetlmy pamięć”, polegającej na oświetleniu 77 zniczami trzech miejsc:

  • pomnika przy ul. Gliwickiej (obok stadionu miejskiego), gdzie straciło życie blisko 400 uczestników Marszu,
  • mogiły w lesie na rzeką Rudą,  
  • obelisku w Rybniku-Kamieniu (obok ośrodka MOSiR), upamiętniającego społeczność żydowską, pomordowaną w „Marszu Śmierci”.

 

Tego samego dnia, o 18.00 w rybnickiej bazylice św. Antoniego odprawiona zostanie również msza święta w intencji ofiar.

Co roku w styczniu mieszkańcy Rybnika uczestniczą w obchodach, upamiętniających zbrodnie na więźniach KL Auschwitz-Birkenau i tragiczny „Marsz Śmierci”. W styczniu 1945 roku okupant niemiecki pędził tysiące więźniów z obozów zagłady w głąb Rzeszy Niemieckiej. Więźniowie pokonywali dziennie w mrozie ok. 20-30 km. Tylko nielicznym udało się uciec i przeżyć, większość ginęła po drodze. Jedna z tras wiodła przez Rybnik.

 

Komentarze

Dodaj komentarz