Fot. K. Bieliński
Fot. K. Bieliński

„Sól ziemi czarnej” to film, który odnosi się do ważnych wydarzeń w historii Polski – powstań śląskich, toczonych w momencie formowania się państwa polskiego.

–  Ich znaczenie tak w chwili premiery filmu w 1969 roku, jak i dziś, jest w szerokiej świadomości Polaków marginalizowane. Dlatego ważnym jest, by współczesna sztuka ponownie odniosła się do patriotycznych wystąpień ludności śląskiej, przelewającej przed 100 laty krew za przynależność do Polskiczytamy na temat spektaklu na stronie Opery Śląskiej.

Oparty na wybitnym dziele polskiej filmografii spektakl, wpisujący się czasowo w obchody 100 rocznicy powstań śląskich, to doskonałe upamiętnienie historii i Kazimierza Kutza:

–  W Rybniku powstało pierwsze miejsce w Polsce upamiętniające Kazimierza Kutza. Imię znakomitego reżysera od początku 2021 roku nosi rybnicki Plac Teatralny. Czujemy się zobowiązani, by pamięć o tym wybitnym Ślązaku kultywować, dlatego w 93 rocznicę urodzin Kutza zapraszamy do rybnickiego teatru na wyjątkowy spektakl baletowy na kanwie filmu „Sól ziemi czarnej”. To reżyserskie dzieło Kazimierza Kutza w wielu pokoleniach Ślązaków rozbudzało dumę z pochodzenia, tłumaczyło trudną i wymagającą historię, podkreślało znaczenie śląskiej tradycji i kultury – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Spektakl baletowy Opery Śląskiej w Bytomiu pt. „Sól ziemi czarnej”,  w reżyserii i choreografii Artura Żymełki, będzie można zobaczyć na deskach teatru Ziemi Rybnickiej 16 lutego. Początek prawie dwugodzinnego przedstawienia o godzinie 18.00.

–  Teatr Ziemi Rybnickiej stawia sobie za cel organizację przedsięwzięć na najwyższym poziomie artystycznym. Spektakl baletowy Opery Śląskiej w Bytomiu „Sól ziemi czarnej” doskonale wpisuje się w te założenia. Możemy spodziewać się wspaniałego widowiska, z wyjątkową muzyką i oprawą realizatorską – zachęca do udziału w wydarzeniu Michał Wojaczek, dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej.

Spektakl z powodzeniem przekłada język filmu na potrzeby adaptacji scenicznej, umiejętnie podkreślając znaczenie historycznych kontekstów we współczesnym świecie:

Sceniczne przetworzenie filmu z pietyzmem odnosi się do pierwowzoru, uwypukla charakterystyczne dla Śląska siłę tradycji, więzów rodzinnych, stanowczość charakterów i głębię poczucia regionalnej tożsamości. Nowoczesny spektakl jest okazaniem szacunku minionym bohaterom oraz szansą na przywrócenie pamięci powstań i polskiej historii kolejnym pokoleniom –  informuje Opera Śląska.

Komentarze

Dodaj komentarz