Materiały prasowe.
Materiały prasowe.

Na wystawie będzie można zobaczyć 33 prace 16 artystów zrzeszonych w wydawnictwie AMUN. Wydawnictwo powstało w 1993 roku w Raciborzu i jest jedną z 50 placówek działających na świecie, które zajmują się publikacją reprodukcji obrazów artystów, malarzy tworzących ustami lub stopami.

Do Raciborza osobiście przyjadą: Stanisław Kmiecik, Katarzyna Warachim, Walery Siejtbatałow, Bartek Ostałowski, Mikołaj Kastelik oraz Martynka Gruca, którzy na żywo zaprezentują swój warsztat malarski. Dodatkowo na wystawie będzie można oglądać prace Stanisława Kmiecika, Mariusza Mączka, Jana Sporka, Marioli Wower, Teresy Kubas, Arkadiusza Cypriana, Krzysztofa Kosowskiego, Moniki Kamińskiej, Agnieszki Sapińskiej, Małgorzaty Pauspert i Jolanty Borek – Unikowskiej.

AMUN jest jedynym w Polsce wydawnictwem Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami – VDMFK, założonego w 1956 roku przez niemieckiego niepełnosprawnego malarza A. E. Stegmanna, według którego: „Malarz maluje nie tylko rękami, ale sercem”. Związek wspiera i promuje artystów, którzy z powodu niepełnosprawności lub choroby nie mogą tworzyć swoich dzieł rękoma, ale muszą używać ust lub stóp. Z niewielkiej grupy artystów malujących ustami i stopami, związek rozwinął się z biegiem lat w stowarzyszenie skupiające około 800 artystów z 74 krajów świata i jest otwarty na przyjęcie nowych twórców.

W chwili, kiedy powstał Związek, znany był slogan: „Nie prosimy o litość”. Jest on związany z miejscem niekonwencjonalnych artystów w dzisiejszej kulturze, a właściwie sztuce, której kształt współtworzą wraz z innymi artystami na przestrzeni dziesięcioleci. Utworzenie organizacji umożliwiło sprzedaż praw do reprodukcji obrazów, a następnie rozprowadzanie ich na kartkach świątecznych i okolicznościowych oraz kalendarzach. Związek zapewnił niepełnosprawnym artystom podstawowe warunki, które umożliwiły swobodny rozwój i dały szansę na samodzielność.

Polską grupę tworzy 27 artystów malujących ustami lub stopami, którzy pochodzą z różnych stron Polski. Do związku należą artyści, którzy prezentują odpowiedni poziom artystyczny. Liczy się przede wszystkim talent i jakość prac. Niepełnosprawność jest sprawą drugorzędną. Takie założenia pozwoliły wprowadzić tego rodzaju twórczość na międzynarodowy rynek sztuki.

Wernisaż wystawy odbędzie się 2 lutego o godzinie 17.00 w Galerii Gawra (1 piętro biblioteki) ul. Kasprowicza 12.

Komentarze

Dodaj komentarz