Źródło: UGiM Czerwionka-Leszczyny, Foto: Dominik Gajda
Źródło: UGiM Czerwionka-Leszczyny, Foto: Dominik Gajda

Temat planowanego przebiegu kolei dużych prędkości nr 170 Katowice-Ostrawa, wzbudza spore emocje wśród mieszkańców regionu. Więcej na ten temat tutaj: Szybka kolej przez Palowice? Mieszkańcy mówią zdecydowane "NIE" i tutaj Szybka kolej nie wzdłuż autostrady? W odpowiedzi na te obawy, 3 lutego mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn mieli spotkać się w CKE z przedstawicielami gminy i CPK, w celu omówienia proponowanych wariantów przebiegu kolei. Spotkanie miało obyć się w formule hybrydowej, czyli w formie bezpośredniej jak i online. Wczoraj jednak, do Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny wpłynęła propozycja od organizatorów planowanych konsultacji społecznych czyli firmy Egis reprezentującej Centralny Port Komunikacyjny, o zorganizowanie spotkania z mieszkańcami wyłącznie w trybie online.

- Z tą propozycją stanowczo nie zgadzają się włodarze miast i gmin, przez które ma przebiegać linia kolejowa nr 170 Katowice - Ostrawa. Wczoraj w trybie pilnym zwołano spotkanie online wójtów, burmistrzów i prezydentów gmin i miast, w których zaplanowano w najbliższym czasie spotkania konsultacyjne z mieszkańcami dotyczące przebiegu linii CPK - informuje UGiM Czerwionka-Leszczyny.

W spotkaniu wzięli udział reprezentanci gmin: Katowice, Mikołów, Łaziska Górne, Orzesze, Wyry, Czerwionka-Leszczyny, Rybnik, Świerklany, Mszana, Godów, Gorzyce, Wodzisław Śląski, Jastrzębie Zdrój. Jak słyszymy, podczas spotkania samorządowcy zauważyli, że mieszkańcy gmin są bardzo i licznie zainteresowani konsultacjami bezpośrednimi z przedstawicielami CPK, więc spotkania te muszą mieć formę spotkań bezpośrednich. Zaznaczono, że forma online udziału w konsultacjach jest wskazana ale wyłącznie jako dodatkowa możliwość dla tych mieszkańców, którzy z jakichkolwiek przyczyn nie będą mogli wziąć udziału w spotkaniu bezpośrednim. Samorządowcy wskazali jednocześnie, że obecna sytuacja epidemiczna i rozwijająca się kolejna fala zakażeń stwarza zbyt duże zagrożenie, by organizować zaplanowane w tym czasie tak liczne spotkania bezpośrednie. Proponują tym samym o przełożenie bezpośredniego spotkania na możliwie najszyby i bezpieczny termin. 

Kiedy i w jakiej formule odbędą się konsultacje? Odpowiedź poznamy niebawem. 

Będzie protest

Mieszkańcy Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, w szczególności sołectw Palowice, Bełk i Szczejkowice, zaplanowali na najbliższy piątek (28.01) protest przeciw budowie kolei dużych prędkości. Spotkają się przy DK 81.

Zgromadzenie będzie przebiegało w warunkach pokojowych, w formie spaceru przez przejście dla pieszych znajdujące się w miejscowości Orzesze (dzielnica Woszczyce) przy drodze krajowej DK81 w godz. 16.15 – 17.30 (przejście przez przejście dla pieszych z jednego końca do drugiego, odczekanie od 3-5 min i przejście w drugą stronę przejścia dla pieszych, w cyklu powtarzalnym). W zgromadzeniu weźmie udział maksymalnie 100 osób.

- Zgromadzenie nie będzie wprowadzało znaczących utrudnień w ruchu drogowym. Zorganizowane zostanie zgodnie z obowiązującymi przepisami i restrykcjami sanitarnymi – wyjaśniają organizatorzy.

„Chcemy pokazać nasz sprzeciw wobec inwestycji, która wiąże się z wyburzeniem części domów, zniszczeniem ostoi zwierząt oraz dewastacją terenów przyrodniczo cennych i inwestycyjnych”- dodaje sołtys Palowic Dominika Baranowicz. 

Komentarze

  • nie_dać_się_sprowokować! 26 stycznia 2022 21:14Grzegorz Matusiak - poseł na Sejm VII, VIII i IX kadencji - to on forsował w Jastrzębiu-Zdroju plan koleji na przełaj do Katowic. Jedźcie se do Jastrzębia Zdr. z nim pogodać i protestować! Nikt inny tego nie tutaj nie chce.

Dodaj komentarz