Ireneusz Stajer Podsumowanie projektu Between Cultures Between Words w herbaciarni U Janeczki
Ireneusz Stajer Podsumowanie projektu Between Cultures Between Words w herbaciarni U Janeczki

- 10 szkoleń dla młodzieży, 10 szkoleń dla liderów społeczności lokalnej, pięć kawiarenek obywatelskich, strona internetowa betweencultures.eu oraz obywatelska inicjatywa uchwałodawcza dotycząca powołania w Żorach Rady Dialogu Międzykulturowego. Tyle się działo w pierwszym roku projektowym zorganizowanym w ramach programu Aktywni Obywatele z funduszu EOG – podsumowała Anita Czerner-Lebedew, liderka stowarzyszenia. 

W ostatnich latach Żory stały się bowiem miastem wielu kultur. Około 10 proc. wszystkich mieszkańców jeszcze w 2019 roku stanowili cudzoziemcy, głównie Ukraińcy. Maloka była liderem projektu, wraz z komendą policji zorganizowała cykle szkoleń dla młodzieży szkół średnich, poruszając trudne zagadnienia, związane z wielokulturowością i pojawiającego się hejtu, mowy nienawiści oraz dyskryminacji.

- Świat jest pełen różnic, całe szczęście. Powinien być światem równym dla nas, ale nie jest. I właśnie o tym wszystkim rozmawialiśmy z młodzieżą – zaznaczyła Anita.

Prowadziła warsztaty na zmianę z aspirant sztabową Kamilą Siedlarz, wieloletnią oficer prasową żorskiej komendy policji. 

Zorganizowano szkolenia dla nowych mieszkańców Żor (cudzoziemców). W związku z tym była mowa m.in. o asystencie międzykulturowym zatrudnionym w urzędzie miasta, którym jest Ukrainka Alla Brożyna. Wraz z kilkoma swymi rodaczkami była na podsumowaniu w herbaciarni U Janeczki.  

Anita podkreśliła, że działająca już 11. rok Maloka od początku promuje dialog międzykulturowy.

- W MOK-u miał odbyć się kolejny malokowy festiwal Opinie, tym razem o tematyce ukraińskiej i wtedy świat dowiedział się o koronawirusie. Pandemia brutalnie przerwała nasze działania. Być może festiwal jeszcze dojdzie do skutku – zaznaczyła Anita.

Przez lata, na zaproszenie stowarzyszenia, Żory odwiedzali ludzie z całego świata, opowiadali o Kubie, Japonii, Indonezji czy Gwatemali.

- Od początku pokazujemy różne kultury, tłumaczymy je, po to byśmy się nawzajem lepiej rozumieli. Odwiedził nas też reżyser z Kolumbii. Spotkania odbywały się co miesiąc – przypomniała liderka. 

Wisienką na torcie spotkania była prelekcja online żorskich podróżników, autorów blogu „Podróżuj z nami Rozmusiakami”, prowadzących audycję radiową w Radio Żory "Gorączka podróży". Piszemy o nich na stronie 11. Goście częstowali się pysznymi ciastami oraz tartą od gospodyni Herbaciarni - jednego z wielokulturowych miejsc na mapie Żor.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz