Źródło tekst i zdjęcia: Policja Śląska.
Źródło tekst i zdjęcia: Policja Śląska.

Katalizatory samochodowe, również ze starszych aut, osiągają wysokie ceny z uwagi na występujące w nich rzadkie metale szlachetne. Dlatego przestępcy decydują się często na bardzo zuchwałe kradzieże, nawet pod oknami domów właścicieli lub na ruchliwych parkingach. Dysponując akumulatorowymi elektronarzędziami, wycięcie spod auta katalizatora nie zajmuje im wiele czasu.

- Dlatego tak ważne jest właściwe zabezpieczenie samochodu. Jeśli nie dysponujemy garażem, czy zamykanym terenem, starajmy się parkować swój wóz w miejscu dobrze oświetlonym w nocy, unikając miejsc odludnych. Jak zawsze w różnych sytuacjach, interesujmy się podejrzanymi zachowaniami, które zauważamy. Nie musimy sami reagować - wystarczy, że zadzwonimy na numer alarmowy 112 i zasygnalizujemy nietypową sytuację, aby najbliższy patrol zjawił się w okolicy - przypomina śląska policja.

W 2021 roku, na terenie województwa śląskiego odnotowano 1063 zdarzenia, w wyniku których skradzione zostały katalizatory. W 140 przypadkach zatrzymaliśmy sprawców tych przestępstw, m.in. w: Bielsku-Białej, Chorzowie czy w Świętochłowicach.

Do jednej z ostatnich kradzieży doszło w ubiegłym tygodniu w Zabrzu, gdzie policjanci zauważyli mężczyznę, który na ich widok zaczął uciekać. Po krótkim pościgu został zatrzymany. Jak się okazało, był to 21-letni mieszkaniec powiatu zgorzeleckiego - w przeszłości podejrzany już w podobnej sprawie dotyczącej kradzieży katalizatorów. Był też notowany za inne przestępstwa przeciwko mieniu. Policjanci znaleźli przy nim akumulatorową piłę, którą próbował wyciąć katalizator w zaparkowanym aucie. Na wniosek śledczych, sąd zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Źródło: Policja Śląska.

Komentarze

  • Obywatelka24 01 lutego 2022 16:10Zabronić skupu katalizatorów. Jeśli już to tylko stacje demontażu pojazdów i to wraz z samochodem i dokumentami (chyba że złomujemy auto bez katalizatora (którego koszt przewyższa wartość auta) lub o którym wiadomo że nigdy nie miało - zaświadczenie z policji o kradzieży katalizatora). Łatwo też namierzyć kto ciągle przychodzi z katalizatorami do punktów skupu... A w przypadku uszkodzenia/ kradzieży i wymiany na nowy/zamiennik stary możemy oddać tylko w SDP z dowodem zakupu/wymiany.

Dodaj komentarz