Materiały prasowe Na pytania Czytelników
Materiały prasowe Na pytania Czytelników "Nowin" odpowiada Beata Kopczyńska, rzeczniczka regionalna ZUS w województwie śląskim

Jestem mamą trójki dzieci, młodsze (bliźnięta) w lutym skończą rok. Kiedy będę mogła złożyć wniosek o świadczenie o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy?

Wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać od 1 stycznia 2022 r. czyli od dnia wejścia w życie ustawy. Wnioski można składać od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 9. miesięcy do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 13. miesięcy. Jeśli złoży Pani wniosek w tym okresie przyznamy świadczenie od 12. miesiąca życia dziecka. W sytuacji, gdyby Pani złożyła wniosek po miesiącu, w którym dziecko ukończy 13 miesiąc życia, świadczenie będzie pomniejszone o 500 zł za każdy miniony miesiąc licząc od ukończenia przez dziecko 12. miesiąca.

Jak długo ZUS będzie wypłacał pieniądze w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego? I czy we wniosku o rodzinny kapitał opiekuńczy muszę podać dane najstarszego dziecka w rodzinie?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy można otrzymać od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 12. miesiąc do ostatniego dnia miesiąca, w którym ukończy 35. miesiąc. We wniosku musi Pani podać dane starszego dziecka, ponieważ Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługuje na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesięcy. Dlatego wnioskodawca musi nam podać we wniosku dane najstarszego dziecka w rodzinie.

Moja córka ma już ukończone 18 lat, natomiast synek niedawno skończył roczek. Czy rodzinny kapitał opiekuńczy będzie przysługiwać rodzicowi na drugie dziecko w sytuacji, kiedy jego pierwsze dziecko jest już pełnoletnie?

Tak. Rodzinny kapitał opiekuńczy przysługuje bez względu na wiek dziecka pierwszego. Pierwszym dzieckiem jest najstarsze dziecko w rodzinie bez względu na jego wiek. W przypadku dzieci urodzonych tego samego dnia, miesiąca i roku, które są najstarszymi dziećmi w rodzinie, pierwsze dziecko oznacza jedno z nich wskazane przez matkę lub ojca.

Czy wysokość Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego zależy od dochodu rodziny i będzie przysługiwał na dzieci urodzone przed 1 stycznia 2022 r.?

Nie. Świadczenie przysługuje niezależnie od dochodów rodziny, jest także zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Prawo do świadczenia przysługuje także tym rodzicom, którzy już w dniu wejścia w życie ustawy, czyli w dniu 1 stycznia 2022 r. mają drugie i kolejne dzieci w wieku od 12 miesięcy do ostatniego dnia miesiąca w którym dziecko kończy 35 miesiąc. Rodzinny kapitał opiekuńczy będzie wówczas przysługiwał proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dziecko 35 miesiąca.

Czy samotni rodzice również mogą ubiegać się o rodzinny kapitał opiekuńczy?

O świadczenie może ubiegać się każda rodzina bez względu na stan cywilny rodziców – rodzice są w związku małżeńskim, rodzice pozostający w nieformalnych związkach, a także osoby samotnie wychowujące dzieci.

Mam z żoną 12-miesięczne dziecko. Z poprzedniego małżeństwa mam 20-letniego syna. Czy w takiej sytuacji, możemy ubiegać się o świadczenie?

Tak. Świadczenie będzie przysługiwać. Pana syn z poprzedniego małżeństwa jest wliczany do Pana rodziny i może go Pan wskazać we wniosku jako najstarsze dziecko w rodzinie.

Komentarze

Dodaj komentarz