Archiwum Lothar Dziwoki grał genialnie na puzonie
Archiwum Lothar Dziwoki grał genialnie na puzonie

Z okazji 750-lecia Miasta Żory Żorska Orkiestra Rozrywkowa zagra po raz pierwszy ku pamięci jej założyciela, wspaniałego polskiego Armstronga - Lothara Dziwokiego. Swój udział zadeklarowały największe gwiazdy jazzowej sceny. Wystąpią: Krystyna Prońko, Stanisław Soyka, Ewa Uryga, Rafał Brzozowski, Beata Bednarz, Magdalena Tul, Grzegorz Wilk, Michał Rudaś, Michał Gasz oraz Żorska Orkiestra Rozrywkowa, pod dyrekcją Dawida Dziwoki, syna nieodżałowanej pamięci Lothara (Satchmo).

Zmarł 10 listopada 2019 r. we śnie, w wieku 77 lat po ciężkiej chorobie. Miał wielu przyjaciół i jeszcze więcej wielbicieli jego talentu. Cieszył się ogromnym szacunkiem świata muzycznego oraz zwykłych ludzi.

- Lothara Dziwokiego podziwiano. Był człowiekiem kochanym, uwielbianym, kochającym życie i dzielącym się miłością. Dzięki prezydentowi Waldemarowi Sosze i radzie miasta stworzył Żorską Orkiestrę Rozrywkową. Cieszył się wspólnym muzykowaniem, tym że jesteśmy razem. Mam nadzieję, że o nim nie zapomnimy i zostanie w naszych sercach – prosił w mowie pogrzebowej Krzysztof Korwin-Piotrowski, znany reżyser i scenarzysta.

Na Akademii Muzycznej w Katowicach założył pierwszą w Polsce klasę puzonu jazzowego. Prowadził zespoły jazzowe oraz big-bandy. Pracę na uczelni przerywał, by pływać po świecie i grać na statkach pasażerskich. To właśnie w czasie tych wojaży przylgnął do niego przydomek "Polish Satchmo". Satchmo to pseudonim słynnego Louisa Armstronga.

- Kochałem Armstronga, więc nuciłem sobie jego piosenki. Kiedyś podczas jednego z koncertów wokalistka miała trochę ubogi repertuar. Koledzy wiedzieli, że sobie podśpiewuję i namówili mnie do występu. No to zaśpiewałem Armstronga. Tak się zaczęło – opowiadał Lothar.

W amerykańskich gazetach pojawiły się artykuły o polskim zespole i fenomenalnym wokaliście, który śpiewa jak "ich" Armstrong.

- Z moją chrypą trafiłem w ich styl – opowiadał nam po latach. 

Bilety na koncert dostępne w kasie Kina Na Starówce oraz na www.ekobilet.pl

Komentarze

Dodaj komentarz