Barbara Englender Oto prawidłowo wykonana budka lęgowa
Barbara Englender Oto prawidłowo wykonana budka lęgowa

Po akcji dokarmiania prowadzonej początkiem zimy, miasto kontynuuje działania mające pomoc ptakom. Chętnym mieszkańcom zostaną przekazane budki lęgowe dwóch typów. Pierwszy A1, o średnicy wlotu 2,80 cm jest przeznaczony dla najmniejszych ptaków, głównie różnych gatunków sikorek. W drugim A, o szerokości wlotu 3,30 cm mogą przebywać m.in. mazurki, wróble domowe pleszki i muchołówki.

Jakie budki

- Należy jednak pamiętać, że wywieszając budkę lęgową, możemy stworzyć śmiertelną pułapkę dla ptaków. Koty i dzikie drapieżniki szybko uczą się je penetrować w poszukiwaniu piskląt, tym bardziej, że są one łatwiejsze do odnalezienia niż naturalne dziuple czy gniazda. Wieszając budkę lęgową, pamiętajmy więc o najważniejszych zasadach - radzą znawcy tematu.

Budka powinna być powieszona na wysokości trzech – czterech metrów, unikając miejsca bezpośrednio pod lub nad gałęzią, aby nie ułatwić dostępu tam drapieżnikom. Nie może wisieć w miejscu stale zacienionym lub silnie nasłonecznionym – w  wymienionych przypadkach pojawia się szybkie zagrzybienie drewnianej konstrukcji lub przegrzania piskląt. Powinna być powieszona pionowo lub lekko pochylona do przodu, co zapobiega wlewaniu się deszczówki przez otwór wlotowy.

Lokum na cały rok

- Odległość między poszczególnymi budkami tego typu powinna wynosić co najmniej 30 metrów (wyjątek stanowią wróble, które lubią żyć w koloniach), a także w oddaleniu od karmników. Gniazdowanie wymaga bowiem spokoju - wyjaśniają fachowcy.

Nie wolno też używać do wieszania budki wkrętów. Najlepsze są aluminiowe, ewentualnie stalowe gwoździe.

Budki to konstrukcje wieloletnie, ich budowa umożliwia czyszczenie wnętrza, co jest wymagane zwłaszcza po sezonie lęgowym. Większość ptaków przy kolejnym lęgu nadbudowuje nowe gniazdo na starym, a pisklęta znajdują się coraz bliżej otworu wejściowego, przez co narażone są na ataki drapieżników i warunki atmosferyczne.

Okres gniazdowy dla większości gatunków zaczyna się wczesną wiosną, jednak budki wieszać można cały rok. Przyjmuje się dwa najbardziej dogodne terminy. Jesienią, ptaki zostające na zimę, często w takich budkach nocują i przyzwyczajają się do nich, dzięki czemu łatwiej i szybciej zaczynają lęgowanie. Wczesną wiosną z kolei, ptaki po zimie szukają miejsc dogodnych do rozrodu.

Wszyscy zainteresowani proszeni są do urzędu miasta, p. 509 A, od 18 lutego, w  godzinach pracy magistratu.

Komentarze

Dodaj komentarz