UM Żory Umowę sygnowali prezydent Waldemar Socha i wicemarszałek województwa Wojciech Kałuża
UM Żory Umowę sygnowali prezydent Waldemar Socha i wicemarszałek województwa Wojciech Kałuża

Żory realizują projekt „Ośrodek rekreacyjny w Żorach-Roju: przestrzeń wypoczynku, rekreacji i integracji mieszkańców”, który otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WŚl. na lata 2014-2020. Pierwotnie koszt oszacowano na ok. 7,2 mln zł, a dofinansowanie  unijne miało wynieść łącznie ok. 4,5 mln zł, jednak to się zmieniło.

- Covid mocno nam skomplikował sytuację z tym projektem. Konieczna była zmiana technologii, bo bezpieczeństwo sanitarne jest kluczowe. Stąd też decyzja zarządu województwa o zwiększeniu dofinansowania. W związku ze zmianą zakresu prac, zwiększyły się też koszty inwestycji, do ponad 20 mln zł. Cieszymy się, ze zarząd znalazł środki i możemy podpisać aneks, bo to bardzo ważna inwestycja dla mieszańców Żor – powiedział wicemarszałek Wojciech Kałuża. 

W ramach projektu powstanie basen otwarty, z niecką ze stali nierdzewnej. Główna cześć będzie miała wymiary 50 x 44 m i będzie wyposażona m.in. w zjeżdżalnię, siatki do wspinaczki, groty sztucznej fali czy dysze do masażu wodnego. Powstanie też brodzik dla dzieci o wymiarach 28 x 18 m oraz wodny plac zabaw (28 x 28 metrów) z licznymi atrakcjami dla najmłodszych.

- Planowaliśmy zrealizować projekt z wykorzystaniem nowej technologii, opartej na naturalnych procesach oczyszczania wody. Jednak pandemia zmusiła nas do zmiany technologii na tradycyjną, stosowaną w basenach, opartą m.in. na chlorze. Jest to bardziej bezpieczne, choć mniej ekologiczne. Mamy nadzieję, że już w przyszłym sezonie letnim żorzanie i regionu będą mogli korzystać z nowego ośrodka rekreacyjnego-sportowego w Żorach – Waldemar Socha.

Całkowita wartość projektu to obecnie 20 502 725,35 zł. Po sygnowaniu aneksu dofinansowanie z EFRR wynosi 10 915 177,10 zł, a współfinansowanie z budżetu państwa - 1 448 976,24 zł. Pozostałe pieniądze wyłoży miasto.

Komentarze

Dodaj komentarz