Pixabay.com
Pixabay.com

Nie wiąże się to z żadnym dodatkowym obciążeniem. Wskazany 1 proc. nie jest darowizną, którą później można dopiero odliczyć od dochodu. Dzięki wpisaniu nazwy organizacji, do której ma trafić 1 proc. podatku, kwota ta wędruje do niej z budżetu państwa. Sami decydujemy, gdzie, do jakiej organizacji i na jaki cel nasze podatki faktycznie zostaną spożytkowane.

W deklaracji wykazuje się podatek należny do zapłaty i kwotę do przekazania organizacji. 1 proc. rozdysponowuje za nas naczelnik właściwego urzędu skarbowego, w terminie od maja do lipca roku następującego po roku podatkowym, za który składane jest zeznanie. Kwota ta jest pomniejszona o koszty przelewu bankowego. 

Ile można przekazać?

Maksymalnie 1 proc. podatku. W deklaracji można podarować kwotę niższą. Jeżeli podatnik składa więcej niż jeden formularz – w każdej deklaracji może ofiarować 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.

Ważne terminy

Skarbówka przekaże kwotę podatku wyłącznie na rzecz organizacji w przypadku, gdy deklarację złoży się w terminie. Można też podarować 1 proc. na podstawie korekty dokumentu. Należy to jednak zrobić w ciągu miesiąca od upływu ustawowego terminu, czyli do: 2 maja 2022 r. dla – PIT 36, PIT 36L, PIT 37, PIT 38. Uwaga! W przypadku PIT-37 i PIT-38, w usłudze Twój e-PIT, nawet w sytuacji niezłożenia deklaracji, korekta musi wpłynąć do urzędu w terminie: 2 czerwca 2022 r. – PIT 36, PIT 36L, PIT 37, PIT 38 oraz do 31 marca 2021 r. w przypadku PIT 28.

Aby skarbówka mogła przekazać 1 proc., podatek należy uiścić w całości nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od ostatecznego terminu, wynikającego z rocznego rozliczenia, czyli do: 2 sierpnia 2022 r. – PIT 36, PIT 36L, PIT 37, PIT 38 lub 30 kwietnia 2022 r. - PIT 28. Podatek można więc zapłacić po terminie, z odsetkami za zwłokę, a 1% i tak trafi na konto organizacji.

Wykaz organizacji

1 proc. możemy przekazać jedynie organizacjom wskazanym w wykazie ustawowym. Mogą one uzyskać status "organizacji pożytku publicznego" pod warunkiem, że działają nieprzerwanie przez co najmniej dwa lata. 

Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności prowadzi elektroniczny wykaz organizacji pożytku publicznego na dzień 30 listopada roku podatkowego. Lista zawiera też numer rachunku bankowego, na który 1 proc. ma być przelany. Organizacja jest obowiązana nie później niż do 30 czerwca roku następującego po roku podatkowym podać naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego, numer rachunku bankowego. Inaczej pieniądze nie trafią do organizacji i pozostaną w budżecie państwa. 

Otrzymane przez organizację pieniądze pochodzące z 1 proc. mogą być wykorzystane wyłącznie na prowadzenie działalności pożytku publicznego.

Jak wypełnić?

W deklaracji podatnik wskazuje jedynie numer KRS organizacji oraz kwotę bez konieczności wpisywania nazwy. Przekazując 1  proc., można podać swoje dane i zezwolić skarbówce na udostępnienie ich obdarowanej organizacji. Nie ma konieczności podawania informowania o celu, na jaki przeznaczamy 1 proc. naszego podatku. Może go jednak wskazać – doprecyzować na co idą dokładnie nasze pieniądze.

Naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby organizacji pożytku publicznego, we wrześniu roku następującego po roku podatkowym przekazuje organizacji pożytku publicznego zbiorczą informację o: danych identyfikacyjnych (imię, nazwisko i adres), w tym obojga małżonków, którzy na wniosek podlegają łącznemu opodatkowaniu, wysokości kwoty przekazanej na rzecz tej organizacji, przeznaczeniu kwoty przez organizację pożytku publicznego (cel szczegółowy).

Komentarze

  • Andrzej 11 marca 2022 13:41Od 3 lat rozliczam się w programie Pitax. Jest to wygodny program, w którym można sobie wybrać organizację, do której chce się przekazać 1%.

Dodaj komentarz