Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe

Od ponad 10 lat grupa mieszkańców ziemi wodzisławskiej i nie tylko - aby oddać hołd wszystkim Ofiarom Marszu Śmierci z Oświęcimia do Wodzisławia - przemierza corocznie wspomniany szlak i odwiedza wszystkie miejsca pamięci na wspomnianej trasie. W zeszłym roku pożegnaliśmy twórcę tego przedsięwzięcia – Pana Jana Stolarza – oraz uczestnika Marszu Pamięci i twórcę regulaminu odznaki turystycznej „Szlakiem ewakuacji więźniów KL Auschwitz” – Jerzego Gawliczka. Obydwaj byli również aktywnymi członkami wspomnianego radlińskiego „Sokoła”.

Trasa rajdu prowadziła początkowo z wodzisławskiego rynku na cmentarz przy ul. Pszowskiej, gdzie grupa odwiedziła grób Jurka Gawliczka. Była okazja do wspólnej modlitwy i wspomnień dotyczących zmarłego kolegi. Obecny był utaj również przedstawiciel jego rodziny. Dalej piechurzy udali się na Piaskową Górę, gdzie odwiedzili tamtejszą mogiłę ofiar „Marszu Śmierci” ze stycznia 1945 roku. Komentarz historyczny dotyczący tego miejsca wygłosił Piotr Hojka – pracownik wodzisławskiego muzeum i prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej.

Przemieszczając się w kierunku dworca kolejowego grupa zatrzymała się przy tablicy pamiątkowej na ul. Michalskiego. Również tutaj wspomniany wodzisławski historyk przekazał kilka ciekawostek i informacji o najnowszym stanie badań nad tematyką tragicznych wydarzeń z końca II wojny światowej na naszym terenie. Przy tablicy upamiętniającej tragiczną ewakuację więźniów KL Auschwitz przypomniano genezę corocznych „Marszy Pamięci” oraz postać ich pomysłodawcy – Jana Stolarza. Wpisując się w ideę memoriału ,utwory poetyckie dotyczące pana Janka przedstawiła tutaj Marta Olszewska z Radlina, która jest uczennicą Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim.

Ostatnim etapem przedsięwzięcia był przemarsz na cmentarz w Radlinie II, gdzie piechurzy odwiedzili miejsce spoczynku Jana Stolarza. Zapalono tutaj symboliczne znicze, była chwila modlitwy i refleksji, po czym zakończono ten okolicznościowy rajd. Dla uczestników Memoriału – kolegów wspomnianego twórcy „Marszu Pamięci” - był to o tyle ważny moment, że dzień później (27 marca 2022 roku) przypadła 80. rocznica urodzin pana Janka…

Na trasie rozmawiano już o kolejnym „Marszu Pamięci”, który w styczniu 2023 roku będzie kolejny raz organizowany przez członków grupy na trasie z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego. Wiadomo również, że piechurzy będą chcieli za rok, ale i w kolejnych latach, oddawać hołd Janowi Stolarzowi i Jerzemu Gawliczkowi w formie marszu pieszego jako memoriału obu nieodżałowanych kolegów.

Pomysłodawcy rajdu składają podziękowania dla Muzeum w Wodzisławiu oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej za objęcie patronatem i wsparcie przy organizacji Memoriału. Serdeczne podziękowania kierują również do Marty Olszewskiej oraz Piotra Hojki za uświetnienie wspomnianego przedsięwzięcia w na płaszczyźnie artystycznej i merytorycznej.

 

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz