- Klasyczne techniki masażu skupiają się na tkankach powierzchownych i docierają jedynie do najpłycej leżących mięśni. Masaż tkanek głębokich, jak sama nazwa wskazuje dociera dużo głębiej i pozwala na opracowanie nawet tych głęboko leżących mięśni i nie tylko – mówi Mateusz Staszek, fizjoterapeuta z Centrum Rehabilitacji Puls-Med w Rybniku.
Kolejną różnicą jest to, że w trakcie technik klasycznych masażu używa się oliwki, która zmniejsza tarcie. To właśnie wpływa na powierzchowne jego działanie. Natomiast w terapii tkanek głębokich używa się środków, które nie powodują tak dużego poślizgu (np. specjalnego wosku) lub nie używa się ich wcale, dzięki temu ucisk powodowany przez fizjoterapeutę w tym masażu i przesuwanie powięzi może dotrzeć głębiej.
Cel działania masażu głębokiego
W pracy na tkankach głębokich podstawowym celem jest zmiana struktury i ruchomości tkanek. Praca jest bardzo powolna i dokładna, co daje czas na fizjologiczna odpowiedź tkanki i jej przystosowanie do nowych warunków. Długotrwałe korzyści płynące z masażu, czyli m.in. zmniejszenie bólu, zwiększenie zakresu ruchu i stopnia rozluźnienia mięśni, czy też poprawa postawy ciała i gibkości oraz jakości ruchu sprawiają, że techniki masażu tkanek głębokich są jedną z najbardziej cenionych metod walki z nieprawidłowymi wzorcami napięć w ciele człowieka.
Masaż tkanek głębokich: wskazania i przeciwwskazania
- Masaż tkanek głębokich zalecany jest w terapii większości zaburzeń narządu ruchu, które są związane z bólem i ograniczeniem zakresu ruchomości, wzmożonym napięciem mięśni, osłabieniem ukrwienia jakiejś okolicy ciała oraz jako formę regeneracji po treningowej i formę prewencji urazów i kontuzji w sporcie – wyjaśnia specjalista z rybnickiego Centrum Rehabilitacji Puls-Med.
Jak dodaje jedyne co ogranicza możliwość wykonania technik tkanek głębokich są ostre stany zapalne, duże żylaki powierzchowne lub głębokie oraz ciężkie choroby układowe w ich ostrej fazie jak np. nowotwory.
- Jak pokazują doświadczenia gabinetowe ta forma masażu jest bardzo bezpieczna i skuteczna we wspomaganiu leczenia chorób zwyrodnieniowych, reumatycznych oraz wszelkiego pochodzenia dolegliwości bólowych związanych z przeciążeniami, kontuzjami oraz w powrocie do sprawności po zabiegach operacyjnych – podkreśla fizjoterapeuta.
Jak się przygotować?
Pacjent nie musi się do zabiegu specjalnie przygotowywać. Zaleca się jednak, by na około 2 godziny przed zabiegiem nie spożywać ciężkich posiłków. Dobrze jest też mieć na sobie luźne ubranie, bo podczas masażu odsłania się masowane części ciała. Jak już wyżej było wspomniane masażysta w trakcie sesji nie korzysta ze środków poślizgowych, takich jak np. oliwki lub używa ich w ograniczonym stopniu, ponieważ utrudniają one dokładne dotarcie do tkanek.
Komentarze