Po przegraniu półfinałowego pojedynku w Lidze Mistrzów z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle, siatkarze Jastrzębskiego Węgla rozpoczęli rywalizację w play off PlusLigi. W ćwierćfinale jastrzębianie trafili na Trefla z Gdańska, który w ostatnim meczu fazy zasadniczej ograł ZAKSĘ i kosztem Projektu Warszawa awansował do play off.
Pierwszy mecz serii, rozgrywanej do dwóch zwycięstw, został rozegrany w środę, 13 kwietnia w jastrzębskiej hali. Biorąc pod uwagę wcześniejsze mecze Trefla z Pomarańczowymi, zdecydowanym faworytem tej rywalizacji wydawali się być siatkarze z Jastrzębia. Zespół z nad morza ostatni raz pokonał JW w 2018 roku.
Pierwszy set długo nie układał się po myśli miejscowych. Los odwrócił się dopiero przy stanie 23:20 dla Trefla. Od tego momentu podopieczni Andrea Gardiniego zaczęli dominować na parkiecie, wygrywając inauguracyjną kwartę do 24. i drugiego seta do 18.
Trzeci i czwarty set, dość niespodziewanie, należał do gości, którzy nie grając żadnej porywającej siatkówki, zdołali doprowadzić do tie breaku.
Decydujący set był bardzo wyrównany, ale więcej zimnej krwi zachowali zawodnicy z Gdańska, wygrywając 15:13 i cały mecz 3:2. MVP spotkania został wybrany Lukas Kampa, który jeszcze w ubiegłym sezonie zdobywał z Pomarańczowymi złoty medal, a teraz jest blisko zamknięcia jastrzębianom drogi do półfinału PlusLigi.
Drugi mecz zostanie rozegrany w sobotę, 16 kwietnia. Jeżeli Jastrzębski Węgiel wygra, trzecie, decydujące starcie zaplanowane jest na 20 kwietnia.

Jastrzębski Węgiel – Trefl Gdańsk 2:3 (28:26, 25:18, 18:25, 21:25, 13:15)