Archiwum Na pytania Czytelników
Archiwum Na pytania Czytelników "Nowin" odpowiada radca prawny Kamil Owczarek z Żor

Czytelniczka "Nowin" wskazuje, że w roku 2018 poręczyła zobowiązanie kredytowe swojej sąsiadce. Sąsiadka prosiła o pomoc, ponieważ nie miała możliwości wykazania się odpowiednią zdolnością kredytową, wobec czego bank wymagał dodatkowego zabezpieczenia w postaci poręczyciela. W ramach stosunków dobrosąsiedzkich Czytelniczka zgodziła się pomóc, zakładając, że żadne negatywne konsekwencje z tego tytułu nie będą jej dotyczyły. Niestety to założenie się nie sprawdziło, ponieważ z powodu nieregulowania należności kredytowych sąsiadka przestała realizować swoje zobowiązania, wobec czego bank wystąpił z roszczeniem przeciwko Czytelniczce z tytułu udzielonego poręczenia.

Zobowiązania sąsiadki

Czytelniczka aktualnie reguluje zobowiązania, które powinna uiszczać sąsiadka, w związku z czym chciała pozyskać informacje/wskazówki, w jaki sposób może uzyskać utracone środki finansowe?

Przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał. Oświadczenie poręczyciela powinno być pod rygorem nieważności złożone na piśmie (art. 876 Kodeksu cywilnego). Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia, wierzyciel powinien zawiadomić o tym niezwłocznie poręczyciela.

Oznacza, to, że Czytelniczka składając wobec banku oświadczenie o poręczeniu zobowiązania sąsiadki, zobowiązała się do spłaty zadłużenia, na wypadek, gdyby sąsiadka zaprzestała spłaty zobowiązania.

Wezwanie do zapłaty

Bank niezwłocznie po stwierdzeniu braku wpłaty od kredytobiorcy, poinformował poręczyciela o tym fakcie oraz wezwał do zapłaty zaległych należności, pod rygorem skierowania przeciwko poręczycielowi pozwu o zapłatę. Poręczyciel nie miał tak naprawdę wyboru i musiał realizować spłatę zobowiązania za pożyczkobiorcę. Ewentualny spór sądowy w tej sprawie (przy przedstawionych okolicznościach i dokumentach) naraziłby tylko poręczyciela na dodatkowe i zbędne koszty procesu.

Uprawnienia regresowe

Poręczyciel po dokonaniu spłaty zobowiązania wobec banku (wierzyciela) nabywa uprawnienie regresowe do żądania zwrotu kwot, które uiścił tytułem spłaty zobowiązania kredytowego kredytobiorcy. Mówiąc wprost, ma prawo i roszczenie o zapłatę od kredytobiorcy wszelkich kwot które zapłacił na rzecz banku. Oczywiście wymaga to stosownego wezwania do zapłaty zadłużenia oraz w przypadku braku reakcji dłużnika skierowanie pozwu o zapłatę na drogę sadową.

Reasumując wskazać trzeba, że ewentualna pomoc polegająca na udzieleniu poręczenia musi być dobrze przemyślana, a osoba i sytuacja finansowa kredytobiorcy powinna być znana poręczycielowi w chwili udzielania poręczenia. Poręczyciel powinien zachować ostrożność przy tej formie pomocy ponieważ, w przypadku kłopotów finansowych kredytobiorcy, musi liczyć się z osobistą spłatą zadłużenia.

Komentarze

Dodaj komentarz