Materiały prasowe O ceglanych aranżacjach mówi  Marek Pochcioł z rybnickiej firmy Ceglany Renesans
Materiały prasowe O ceglanych aranżacjach mówi Marek Pochcioł z rybnickiej firmy Ceglany Renesans

Pierwotnie cegła służyła jako budulec do budowania domów. Obecnie króluje we wnętrzach w formie całych cegieł lub płytek. Stanowi modne wykończenie zarówno nowoczesnych, jak i rustykalnych wnętrz.

– Cegła od zawsze była modna, lecz ostatnio zmieniła się konwencja jej stosowania. Owszem, nadal buduje się domy z cegły, ale wyparły ją bardziej nowoczesne technologie. Częściej służy jako element dekoracyjny, wybierany przez osoby lubiące łączyć różne style aranżacyjne – mówi Marek Pochcioł z rybnickiej firmy Ceglany Renesans.

Uniwersalne zastosowanie

Cegła sprawdza się praktycznie w każdym pomieszczeniu. Może zajmować całą ścianę, jej fragment albo pełnić funkcję dekoru podkreślającego charakter wnętrza. To, że może być zastosowana w łazience czy salonie nie oznacza jednak, że będzie pasowała do każdej aranżacji. Idealne dla cegły opcje to styl loftowy, boho i rustykalny.

– Coraz więcej osób dostrzega walory estetyczne cegły w kontekście wykończenia wnętrz. Rosnącą popularnością cieszą się płytki ceglane do kuchni, łazienki czy do salonu. Tak naprawdę, w każdej przestrzeni mieszkalnej odpowiednio dobrane, będą tworzyć przyjemny klimat. Jest to na pewno świetne rozwiązanie dla osób ceniących naturalne materiały – zapewnia Marek Pochcioł.

Ostateczny wygląd ściany zależy od koloru materiału oraz od sposobu ułożenia płytek. Zwykle są układane jak w murze z przesunięciem o połowę długości cegły, jednak równie dobrze można je rozplanować pionowo, jedna nad drugą lub w jodełkę.

Trwałość na lata

Wielu osobom trudno wyobrazić sobie łazienkę, w której ceglane płytki zdobią ściany lub podłogę.

– Cały czas nasza wyobraźnia silnie kojarzy cegłę ze stanem czegoś nieskończonego, surowego. Tymczasem jeśli chodzi o łazienki, ceglane płytki doskonale się sprawdzą zarówno na ścianach, jak i na podłodze. Woda nie jest dla nich problemem. Trzeba jednak pamiętać, aby odpowiednio zaimpregnować płytki przed oddaniem łazienki do użytku – podpowiada właściciel Ceglanego Renesansu.

W przypadku zastosowania cegieł w kuchni najczęściej dylemat sprowadza się do odpowiedzi na pytanie, jaką powierzchnię mają zajmować. Jeśli w grę wchodzi jedynie część ściany, to z reguły klienci decydują się położyć płytki nad płytą grzewczą. Wbrew pozorom jest to świetna alternatywa dla tradycyjnych kafelek. Wszelkie zabrudzenia z tryskającego oleju wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką. Dobrze zaimpregnowane płytki ze starej cegły posłużą długie lata.

Stara cegła czy ceglane płytki?

Miłośnicy wykorzystania cegieł w aranżacji wnętrz mogą wybierać między starymi, oryginalnymi cegłami lub nowymi, które imitują stare egzemplarze. Kłopot z cegłami z odzysku polega na tym, że mogą być podniszczone i nieregularne. Atutem jest ich oryginalny wygląd oraz historia pochodzenia. Z nowymi jest łatwiej, ponieważ mają regularny kształt, a dostępność kolorów jest zdecydowanie większa. Cegły wykorzystuje się do stawiania całych ścian, co wiążę się z murowaniem oraz koniecznością zakupu większej ilości materiału. Bardziej poręcznym i tańszym rozwiązaniem są płytki imitujące starą cegłę lub płytki robione ze starych cegieł. Mają one podobną strukturę co oryginalne materiały, wyglądają równie efektownie i nie wymagają dodatkowej pielęgnacji.

– Płytki z cegły we wnętrzach użytkowych cieszą się popularnością nie tylko ze względów estetycznych. Przede wszystkim są materiałem uniwersalnym, który nadaje wnętrzom unikalny charakter. Poza tym są wytrzymałe, niedrogie, a ich montaż jest stosunkowo łatwy – przekonuje rybnicki przedsiębiorca.

BK

Komentarze

  • marek z żor 08 marca 2023 14:44nie polecam tej firmy. nie mili ludzie. wysokie ceny.
  • Kasia 17 października 2022 22:41Cegła wygląda nowocześnie - super sprawa, a płytki z Ceglanego Resenasu wyglądają przepięknie
  • michał 14 września 2022 10:00WITAM-tak to prawda:)polecam tą firme wszystko na najlepszym poziomie towar ,transport itd pozdrawaiam michał soboń z z ielonej góry :)

Dodaj komentarz