Pixabay Ćwiczenie kolan
Pixabay Ćwiczenie kolan

Dlaczego boli?

Struktura więzadła rzepki przypomina kształtem szarfę łączącą dolną część rzepki z guzowatością kości piszczelowej.

- Nadmierne, długotrwałe obciążanie stawu kolanowego prowadzi do mikrourazów i tworzenia się zwapnień w okolicy przyczepu ścięgna do kości. Powstające zmiany i rozwijający się stan zapalny doprowadzają z czasem do osłabienia ścięgna, a ostatecznie mogą doprowadzić nawet do jego zerwania – tłumaczy Dagmara Szudrowicz, fizjoterapeutka z Centrum Rehabilitacji NZOZ Puls-Med w Rybniku.

Jak wyjaśnia na powstanie omawianej kontuzji, poza nadmiernym obciążaniem kolana, wpływ mają zaburzenia biomechaniki kończyny dolnej, nieprawidłowy rozkład napięcia mięśniowego, słaba stabilizacja stawu, a nawet nieprawidłowe ustawienie rzepki czy też zaburzenia funkcji stopy.

Nie lekceważ pierwszych oznak choroby

W sytuacji, gdy zaczyna boleć kolano, a właściwie staw kolanowy, powinniśmy zwrócić się do specjalisty, by sprawdzić co właściwie nam dolega. Większość z nas, gdy odczuwa ból w kolanie po wysiłku, ćwiczeniach – uważa, że tak ma być. I to jest błędne myślenie. Lekceważony ból w przedniej części stawu kolanowego z biegiem czasu może przybrać bardziej zaawansowane stadium schorzenia, aż do sytuacji w której zmuszeni jesteśmy do ograniczenia aktywności fizycznej.

– Już wówczas możemy zauważyć poszerzenie obrysu i obrzęk stawu. Pacjent ma wrażenie pełności, ciężkości kolana, ponadto może odczuwać sztywność i pogorszenie stabilności stawu. Siła mięśni ulega zmniejszeniu i stopniowo dochodzi do zaniku mięśni uda. Dlatego w myśl zasady: „lepiej zapobiegać niż leczyć”, ważna jest profilaktyka, czyli dbałość o aktywność fizyczną, ale jednocześnie nie doprowadzanie do przeciążenia tkanek – radzi fizjoterapeutka z rybnickiego Centrum Rehabilitacji Puls-Med.

Ćwiczmy z głową

Wyniki osiąga się cierpliwością, wytrwałością i systematycznością. Dlatego, gdy rozpoczynamy aktywność fizyczną róbmy to z głową, a nie szybko, natychmiast, by do lata złapać formę. - Bardzo ważne jest wykonywanie ćwiczeń poprawnie pod względem technicznym i stopniowe zwiększanie intensywności, tak by układ ruchu mógł zaadoptować się do wprowadzanych obciążeń. Nie powinniśmy zapominać o rozgrzewce przed treningiem, a także o odpoczynku po i w trakcie treningu, tak by umożliwić tkankom odpowiednią regenerację. W przypadku gdy zaczynają doskwierać nam bóle stawu kolanowego udajmy się do fizjoterapeuty, aby zdiagnozować przyczynę pojawiających się problemów i od razu rozpocząć pracę nad poprawą funkcjonowania stawu. Jeśli zbagatelizujemy problem, stan zapalny będzie dalej uszkadzał nasze tkanki i w efekcie dojdzie do nieodwracalnych zmian w strukturze więzadła rzepki – podpowiada Dagmara Szudrowicz.

Akcja rehabilitacja

Plan leczenia zależy od stopnia zaawansowania schorzenia. W przypadku dużych uszkodzeń konieczne może być leczenie operacyjne, jednak w większości przypadków, przy odpowiednio wcześnie rozpoczętej rehabilitacji wystarczające jest leczenie zachowawcze.

Rehabilitacja opiera się na terapii manualnej tkanek miękkich oraz odpowiednio dobranych ćwiczeniach ukierunkowanych na wzmocnienie oraz uelastycznienie mięśnia czworogłowego uda, mięśni pośladkowych, kulszowo-goleniowych oraz mięśni podudzia, a także ćwiczeń wpływających na poprawę balansu mięśniowego i stabilności stawu. Ćwiczenia wykonuje się zawsze w bezbolesnym zakresie ruchu, rozpoczynając od ćwiczeń w odciążeniu, przechodząc stopniowo do ćwiczeń oporowych.

- W terapii wykorzystuje się masaż poprzeczny oraz terapię mięśniowo-powięziową, wspomagająco zastosować można kinesiotaping w celu odciążenia stawu lub redukcji obrzęku. W przypadku dużych dolegliwości bólowych można rozważyć zastosowanie fizykoterapii np. zabiegu krioterapii, elektroterapii lub fali uderzeniowej – dodaje fizjoterapeutka z Centrum Rehabilitacji Puls-Med w Rybniku.

BK

Komentarze

Dodaj komentarz