Zdjęcia: Dominik Gajda.
Zdjęcia: Dominik Gajda.

Geneza Święta Ogniowego sięga tragicznego pożaru z 11 maja 1702 roku, który strawił znaczną część miasta. Od tego czasu, co roku uliczkami żorskiej starówki przechodzi tradycyjna procesja, organizowane są także wydarzenia towarzyszące. Obchody rozpoczęły się o godz. 17:30. Właśnie wtedy, na żorskim rynku odbył się uroczysty apel strażacki. Główną część Święta Ogniowego zapoczątkowała msza w kościele pw. św. Filipa i Jakuba w Żorach o godzinie 19:30. Po niej, tłumy mieszkańców przeszli uliczkami starego miasta w uroczystej procesji. Wielu z nich miało ze sobą płonące pochodnie.

W tym roku nie zabrakło również muzycznego akcentu. O godzinie 21. na scenie pojawił się jeden z najpopularniejszych zespołów muzycznych w Polsce – grupa LemON. Następnie - już po raz dziewiąty - wystartował Żorski Bieg Ogniowy, w którym wzięło udział ponad 600 biegaczy.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz