Pexels.com
Pexels.com

Światowa Organizacja Zdrowia przyjęła trzy okresy wieku senioralnego: wiek podeszły (60 - 75 lat), wiek starczy (75 - 90 lat), wiek sędziwy (90 lat i więcej). Są to zapisy umowne. Każdy z nas jest inny pod względem biologicznym i starzeje się inaczej. Wiele zależy od tego jakie mamy geny oraz w jaki sposób żyjemy. W Polsce jest coraz więcej osób, które dożywają powyżej stu lat i są w dobrej kondycji. To pokazuje, że społeczeństwo starzeje się, ale wiele osób jest nadal w dobrej formie, mimo podeszłego wieku. Naukowcy zwracają więc uwagę na to, aby seniorzy nie zapominali o aktywności.

Co prowadzi do pogorszenia zdrowia seniora?

Musimy pamiętać, że starzejmy się cały czas i musimy troszczyć się o własną formę. Osoby dojrzałe, w kwiecie wieku, powinny pamiętać o tym, aby nie usiąść — musimy być ciągle aktywni. Kaskada objawowa w prosty sposób pokazuje, jak łatwo jest dojść do demencji i niepełnosprawności. Siedzący tryb życia może się zacząć bardzo szybko, najczęściej rozpoczyna się na emeryturze. Wiele osób nie wie, co ze sobą zrobić, dlatego staje się bierna. Jest to pierwszy krok do złej kondycji. Ciało przestaje być tak sprawne jak wcześniej, mięśnie słabną, układ stawowy również. To powoduje pogorszenie sprawności ruchowej. Wtedy też pojawia się cukrzyca, otyłość czy problemy z krążeniem. Następnie dochodzi do upadków i złamań, ponieważ mięśnie i układ kostny są słabe. W tym momencie człowiek często zostaje unieruchomiony, pojawia się izolacja domowa, leżący tryb życia. Wówczas pojawia się depresja, zaburzenia bólowe, ponieważ ciągle bierzemy leki. To przechodzi w niepełnosprawność funkcji mózgu.

W jaki sposób należy dbać o swoją kondycję w podeszłym wieku?

Ważne jest ćwiczenie funkcji poznawczych. Przede wszystkim pamięci (sensorycznej, operacyjnej, długotrwałej). Kolejną funkcją poznawczą jest percepcja, a także myślenie konkretne, analogiczne — to funkcje dzięki którym możemy podjąć decyzję, ocenić sytuację. Istotne jest także ćwiczenie funkcji językowych, funkcji wzrokowo-przestrzennych, praksji (skuteczność wykonywania działań) oraz uwagi. Pamiętajmy, aby ciągle być aktywnym, ćwiczyć, rozmawiać i przede wszystkim — nie usiąść.

Informacji na temat wsparcia seniorów udzieliła Marta Kozłowska dyrektorka ds. rozwoju Blueform, podczas konferencji poświęconej opiece nad seniorem w XXI wieku, która odbyła się 12 maja w Wodzisławiu Śląskim.

Komentarze

Dodaj komentarz