Źródło: UGiM Czerwionka-Leszczyny.
Źródło: UGiM Czerwionka-Leszczyny.

Janusz Michalski urodził się 1 stycznia 1949 roku, w obecnej dzielnicy Rybnika - Kamieniu. Prawie całe swoje życie związał z Czerwionką-Leszczynami. Będąc absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Rybniku, kontynuował naukę na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, który ukończył w 1973 r., uzyskując tytuł magistra prawa. Zdał egzamin sędziowski i uzyskał uprawnienia radcy prawnego. Ukończył także Podyplomowe Studium Zarządzania w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

W latach 1973-77 pracował w Zakładzie Remontowo-Budowlanym Przemysłu Węglowego w Rybniku. Następne kilkanaście lat związał z gminą i miastem Czerwionka-Leszczyny, kierując przez cztery lata Wydziałem Organizacyjno-Prawnym Urzędu, krótko był również zastępcą naczelnika miasta i gminy.

16 listopada 1981 r. wojewoda katowicki powołał go na stanowisko naczelnika miasta i gminy Leszczyny. Był nim do końca sierpnia 1990 r. Następnie organizował pracę Urzędu Rejonowego w Rybniku, którym kierował do 8 października 1990 r.

Od lat młodzieńczych był związany działalnością społeczną z Leszczynami, a następnie z całą gminą. W 1969 r. założył wraz z kilkoma przyjaciółmi Regionalny Ośrodek Studencki Posesyjni i kierował nim przez sześć lat. Ośrodek ten dwukrotnie zdobywał w tym czasie pierwsze miejsca w Polsce w kategorii środowiskowych klubów studenckich. W 1972 r. w plebiscycie Katowickiej Rozgłośni Polskiego Radia i Redakcji Wieczoru został wybrany „Młodzieżowym Bohaterem Roku”. Następnie był współzałożycielem Towarzystwa Miłośników Leszczyn, należał także do organizatorów struktur samorządowych na terenie miasta i gminy Czerwionka-Leszczyny.

Działalność Janusza Michalskiego, szczególnie jako naczelnika miasta i gminy Leszczyny, zaowocowała między innymi rozwojem budownictwa mieszkaniowego (osiedla „Leszczyny Południe” i „Karlik”), inwestycji oświatowych i komunalnych, jak chociażby ogólnomiejskiej oczyszczalnia ścieków, czy automatycznej centrali telefonicznej.

Źródło: UGiM Czerwionka-Leszczyny.

Komentarze

Dodaj komentarz