Piotr Szereda Przewodniczący Rady Miasta Jastrzębia-Zdroju/ Archiwum
Piotr Szereda Przewodniczący Rady Miasta Jastrzębia-Zdroju/ Archiwum

Ten rok zaczęliśmy praktycznie na zerze i wydarzyła się wojna. Po trzech dekadach notorycznego likwidowania górnictwa w Polsce pod dyktando Banku Światowego, Unii Europejskiej. Polska odczuwa problemy z utrzymaniem równowagi energetycznej. Refleksja po wybuchu wojny i ataku Rosji na Ukrainę? Wszelkie dalsze wynikające z tego konsekwencje, w tym embargo na surowce energetyczne pokazują, czym powinna być dbałość o bezpieczeństwo energetyczna naszego kraju. Oczywiście będziemy oczekiwali na poważne zmiany czy też modyfikacje tak zwanej polityki klimatycznej prowadzonej przez Brukselę.

Oczekujemy, aby elity z Brukseli przywróciły naszemu węglowi energetycznemu statusu paliwa strategicznego. Bruksela musi też wprowadzić poważne zmiany, blokując niekontrolowany wzrost cen uprawnień do emisji CO2. To, co od wielu lat jest podkreślane przez Polską energetykę, obrót emisjami CO2 powinien dotyczyć tylko tych, którzy rzeczywiście je wykorzystują, a nie instytucji finansowych zajmujących się obrotem spekulacyjnym.

Polska jest dwukrotnie karana przez Brukselę: raz za to, że zachowała swoje własne źródła i może szybko odciąć się od rosyjskich dostaw. Drugi raz za historyczne zaszłości skutkujące obecnym miksem energetycznym. Na pewno przez kolejne lata, po raz kolejny energia w Polsce będzie opierała się na węglu. Dlatego musi zostać odblokowanie finansowanie wydobycia oraz modernizacja kopalń, elektrowni i ciepłowni normalnych warunkach.

Po raz kolejny trzeba uświadamiać Platformie Obywatelskiej, że najważniejsza dla państwa jest suwerenność energetyczna. To oznacza, że zdolność do produkcji energii elektrycznej i ciepła z własnych zasobów, na własnym terytorium jest podstawą tego bezpieczeństwa. W obecnej sytuacji musi nastąpić powrót do polskiego węgla. Polski rząd zostanie zmuszony do wsparcia finansowego górnictwa, aby zwiększyć wydobycie węgla kamiennego oraz węgla brunatnego. Polska ma bardzo dobre, niewykorzystane złoża węgla, po które należałoby sięgnąć. Polska ma jeszcze kopalnie czynne, które obecnie potrzebują wsparcia, aby wydobywać węgiel wysokiej jakości, który przydałby się na polskim rynku, ograniczając import tego surowca.

Komentarze

  • Marek 12 czerwca 2022 06:21Czy to prawda że ta Pani dyrektor z lazni odbudowy już nie jest szefem,dostała odprawe gdyż wymieniliście ja na bardziej kompetentny model.Pytanie tylko ,Kto za to zapłaci z własnej gazy.Czy noepowinna płacić Pani Prezydent.
  • Sasiad 09 czerwca 2022 22:45Panie Piotrze,byłem przedwczoraj w Polanicy Zdroju.Niech Pan tam do uzdrowiska zajrzy.Wszystko to odbudował,przebudował i rozbudował KGHM .Nawet z kotłowni zrobi li basen dla kuracjuszy,nie mówiąc o przepięknym parku z oleandrami.U Nas druga najbogatsza gmina w Polsce i co ma.?Nawet Pawlowice po odłączeniu od Jastrzębia dorobiły się więcej.A u Nas przez 50lat fedrują w JSW i co ? Wstyd!Co to za gmina ,zero działania i innowacji.

Dodaj komentarz