Źródło: K. Białoskórski, Sejm RP.
Źródło: K. Białoskórski, Sejm RP.

Gwarantowana cena dla gospodarstw domowych została ustalona na poziomie 996,60 zł brutto na 3 tony węgla na każde mieszkanie/gospodarstwo domowe (dotyczy to również kotłowni zbiorczych i wspólnot mieszkaniowych, wg tych samych zasad co dla klientów indywidualnych). Warunkiem skorzystania ze wsparcia będzie udokumentowanie wykorzystywanego przez gospodarstwo domowe źródła ogrzewania zgłoszonego do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

- Ustawa wprowadza rozwiązania dla odbiorców niektórych paliw (...), takich jak węgiel kamienny, brykiet, pellet, zawierających co najmniej 85 proc. węgla kamiennego  - mówiła minister klimatu i środowiskaAnna Moskwa.

Rekompensaty dla autoryzowanych pośredników wyniosą natomiast 1073 zł/tonę, co wynika z potrzeby zapewnienia większego wsparcia uczestnikom rynku, w związku z trudną sytuacją na rynku paliw. Podmioty, które zdecydują się na współpracę w programie, zobowiązane będą do zarejestrowania się, co ma zagwarantować, że węgiel będzie przekazywany odbiorcom indywidualnym w cenie wskazanej w ustawie.

- Naszym priorytetem jest zapewnienie Polakom węgla w odpowiedniej cenie. Dzięki nowym przepisom odbiorcy indywidualni będą mieli możliwość nabycia go po gwarantowanej ustawowo cenie. To realne wsparcie dla naszych obywateli i zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju – podkreśla  Anna Moskwa.

Dodatkowo odbiorcy indywidualni mają możliwość składania wniosku o dodatek osłonowy. W jego ramach gospodarstwa domowe, używające węgla do opalania, mogą uzyskać wsparcie w kwocie do ponad 1400 zł.

Za głosowało m.in. 226 posłów PiS-u, 35 posłów Lewicy, 21 posłów Koalicji Polskiej, 5 posłów Porozumienia oraz 3 posłów Kukiz 15. 

 

Źródło: Sejm RP, gov.pl.

Komentarze

  • Obywatelka24 23 czerwca 2022 21:47Rząd rozdaje NIESWOJE pieniądze. To nie rząd dofinansuje - tylko MY WSZYSCY - PODATNICY. Zarówno ogrzewający gazem, prądem, drewnem, pompami ciepła, olejem, geotermią, z ciepłowni jak i ci co opalają węglem. Czyli znowu większe podatki, opłaty. Dlaczego ludzie ogrzewający domy w sposób ekologiczny (prąd, gaz, pompa ciepła, geotermia) - mają dopłacać do tych, co palą węglem ???

Dodaj komentarz