Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Pamiętajmy, że wśród najbardziej narażonych na negatywne skutki upałów są zwierzęta bardzo młode i starsze, które wymagają dodatkowej opieki. Samice, które spodziewają się młodych, również są bardziej narażone na negatywne skutki upałów. Zwierzęta otyłe, z chorobami serca i płuc oraz rasy zwierząt krótkoczaszkowych są wyjątkowo narażone na wysokie temperatury.

Jak pomóc zwierzętom przetrwać upały?

W prosty sposób możemy ułatwić zwierzętom przetrwanie upałów. Dbajmy o to, by miały cały czas dostęp do czystej i świeżej wody. Wymieniajmy ją często, bo w upalne dni szybko się nagrzewa. Zwracajmy jednak uwagę na zwierzęta chore, którym szkodzi zarówno nadmiar jak i brak wody. Dotyczy to przede wszystkim osobników, które mają problemy z sercem czy z nerkami. Aby zachęcić zwierzęta do picia wody, możemy zainwestować w fontanny – to je zainteresuje oraz skłoni do nawadniania organizmu. Pamiętajmy też o wystawieniu misek z wodą dla bezdomnych zwierząt.

Nie zmuszajmy zwierząt do wysiłku podczas upałów, zrezygnujmy z długich spacerów. Jeśli planujemy wyprowadzić psa, zróbmy to wczesnym rankiem lub wieczorem. Pod żadnym pozorem nie zostawiajmy pupila w nagrzanych pomieszczeniach, czy w samochodzie bez wody. Unikajmy też długich podróży, zabierajmy wodę, ilekroć wybieramy się na spacer. Możemy delikatnie schłodzić sierść naszego pupila wodą i rozłożyć w mieszkaniu wilgotne ręczniki lub specjalne maty chłodzące, dzięki którym będzie mógł sam wedle potrzeb się schłodzić. Jeśli musimy w upalny dzień przebywać na zewnątrz, spędzajmy czas w cieniu, nie narażajmy siebie oraz pupila na dodatkowy kontakt ze słońcem.

Jak rozpoznać udar cieplny u zwierzęcia?

  • dyszenie, bardzo szybkie bicie serca, bardzo szybki oddech,
  • przekrwione i suche błony śluzowe,
  • temperatura ciała w okolicach 40 – 43 stopni,
  • niepokój, szukanie chłodnego miejsca, próba ułożenia się jak największą powierzchnią ciała na zimnej podłodze,
  • wymioty, biegunka,
  • u kotów silne ziajanie,
  • w końcowej fazie: letarg, objawy padaczkowe, spłycenie oddechów.

Komentarze

Dodaj komentarz