W centrum Rybnika ponad osiem wieków temu znajdowała się osada rybacka, a dziś… Rozwój rybnickiego centrum jest fascynujący, jednak warto spojrzeć na to, co obecnie dzieje się w tej części miasta. W pobliżu ulicy Hallera trwają intensywne prace dotyczące budowy nowych mieszkań. W tym miejscu powstanie osiemdziesiąt lokali mieszkalnych i osiem usługowych.
Zaraz obok rozpoczęta została budowa Centrum Edukacji Artystycznej, czyli miejsca stałych wystaw, warsztatów i aktywności dla osób związanych z kulturą i sztuką. Projekt budynku centrum artystycznego został wybrany w konkursie architektonicznym w 2017 roku. Teraz przyszedł czas na realizację tego pomysłu w praktyce. Kilkaset metrów dalej trwa restauracja kompleksu Juliusz. Obok przywracania do użytkowania budynków, co stanowiło największe wyzwanie, zostaną zrealizowane również prace dotyczące podświetlenia zabytków oraz tworzenia infrastruktury wokół całej przestrzeni. Dobrą wiadomością jest również zmiana zarządcy kaplicy. Był to warunek konieczny do tego, by Juliusz został zrewitalizowany w pełni. W tej części Śródmieścia powstanie między innymi interaktywne muzeum opowiadające o historii medycyny.
Na początku felietonu wspomniałem również o tym, że centra miast są ważne w kontekście rozwoju gospodarczego. Niewątpliwie tak jest i w Rybniku. Warto wspomnieć o planowanym konkursie architektonicznym, przebudowany zostanie Plac Armii Krajowej, gdzie już obecnie zlokalizowany jest nowoczesny biurowiec. Ta część miasta w przyszłości ma pełnić jeszcze istotniejszą rolę w ewolucji gospodarczej. Jest to o tyle ważne, o ile już obecnie na własne oczy widzimy przemiany gospodarcze regionów węglowych. Tworzenie alternatywnych ścieżek rozwoju całych społeczności, także w sensie edukacyjnym, wymaga czasu i planowania z odpowiednim wyprzedzeniem. Mam nadzieję, że tak jak w przypadku projektów przy ulicy Hallera, tak i koncepcja rozwoju Placu Armii Krajowej przyniesie wiele korzyści i satysfakcji mieszkańcom Rybnika. Pierwsze oznaki już widać, czas na kolejne.
Komentarze