Piotr Szereda, Przewodniczący Rady Miasta Jastrzębia-Zdroju
Piotr Szereda, Przewodniczący Rady Miasta Jastrzębia-Zdroju

Jastrzębie, jako jeden z największych beneficjentów Polskiego Ładu, otrzymało 38,99 mln zł na inwestycje. Wymieńmy je: przebudowa ul. Witczaka za 5 mln zł; "Zapobieganie wykluczeniu komunikacyjnemu mieszkańców osiedla Pionierów – etap I, na który dostaniemy 9 690 000 zł oraz aż 24,3 mln zł na stworzenie nowego Centrum Porozumienia Jastrzębskiego. Przypominam, że już jest realizowana podwójna inwestycja: rondo – wiadukt na al. Piłsudskiego z dofinansowaniem ponad 12 mln. zł.

Nie należy zapominać o wybudowaniu ronda, które powstało w miejscu sześciowlotowego skrzyżowania ul. prof. Ranoszka. W wyniku przebudowy, ul. Wiejska otrzymała nowe połączenie od ul. Ranoszka do Kolejowej. Za chwilę ruszy budowa dwóch skrzyżowań: Podhalańska – Zielona i Witczaka – Wodzisławska. W międzyczasie wybudowano nową salę koncertową przy szkole muzycznie oraz trwa wielka dwuetapowa inwestycja na terenach po byłej KWK „Moszczenica”, gdzie powstaje Instytut Dziedzictwa i Dialogu za niespełna 40 mln zł.

Trudno mi zrozumieć politykę pani Prezydent która ubolewa, że będzie realizowany w naszym mieście kolejny rządowy polski program. To przeraża, bo państwo, jego władze tworzy parlament, rząd oraz samorządy. Ten cały mechanizm musi działać wspólnie, a nie wykluczać się. Tworzymy, budujemy, realizujemy projekty wspólnie, a nie oddzielnie. W budowie naszych małych regionów i wspólnot nie możemy funkcjonować jak „Zosia samosia”. Dlatego na te wszystkie inwestycje otrzymaliśmy około 100 mln zł dotacji z budżetu państwa i oczekujemy na kolejną transzę wsparcia finansowego.

Przy tak dużej pomocy z zewnątrz, występuje u nas brak dialogu, zrozumienia potrzeb społecznych i pracowników. Nie wykorzystujemy dużego wsparcia finansowego na realizację inwestycji rozwijających możliwości rozwoju gospodarczego miasta, tworzenia nowych miejsc pracy poza górnictwem. Samorząd ma obowiązek rozwijać się gospodarczo, a do tego trzeba mieć wizję, pomysł, umiejętność współpracy i dialogu - także z instytucjami centralnymi. .

Komentarze

 • Polacy nie glupi i swoj rozum maja 07 sierpnia 2022 17:40Polacy opracowali sposób na 3000zl za weg.Poniewaz głupota rzadu a moze Kto wie celowe działanie,rozdawnictwo gotówki aby zwiększyć inflacje ,zwiększyć dochody z VAT i załatać ogromna dziurę budżetową Polacy po stanowili sie nie rac.Kazdy Kto zylje faktycznie razem, zacznie żyć teraz niby osobno.Kasa produkować bedzie sie sama , wytwórcą bedzie rzad RP.
 • Joa 05 sierpnia 2022 13:20Ale zadluzeni to bedziemy my ,zwykli robotnicy ...To jest zarabiste.Ludzie ktorzy maja po wiele, kilkadziesiąt lub nawet setki h. lasow dostaną za wegiel gotówe bo przeciez nie zrezygnują z darmochy, nastepnie pojda do sklepów to wydać gdyz i tak mają przecież czym palić , towary wiec będą schodząc w sklepach dalej drożały a naprawde biedni i niemajetni przez tą okolicznosc beda płacić w sklepach drożej i bieda Ich bedzie sie dalej pogłębiała. Ten Morawiecki z PISem rozpierdzieli ten kraj całkowicie hiperinflacja. Juz spec wróżą wybuch na nowo tej rekordowej inflacji.
 • Polska wlasnie bankrutuje 04 sierpnia 2022 16:12Ustawę o dodatku węglowym Sejm przyjął pod koniec lipca. Zgodnie z ówczesnym projektem Polacy otrzymają od państwa 3 tys. zł na zakup węgla, choć jak się okazuje, wcale nie będą musieli go wydać na zakup opału, lecz na cokolwiek zechcą." Witamy w hiperinflacji "https://www.newsweek.pl/polska/polityka/czy-polske-czeka-nieuchronny-kryzys-populizm-i-programy-socjalne-zdewastowaly/fz26kre
 • Rodzina Speed 04 sierpnia 2022 12:38Mielismy isć na wybory ,wszystkich skreslic ale oświadczamy ze jak przez to rozdawnictwo pustych pieniedzy PIS zrobi hiperiarinflacje ktora pamietamy z Balcerowicza to dla mniejszego zla pojdziemy zaglosowac na tych co tez Ich nie szanujemy bo to tez zaraza ,ale widac mniej szkodliwa ,czyli na PO.Nie ma innego wyjscia dla odsuniecia tej patologia obecnej od wladzy.
 • mialo byc 04 sierpnia 2022 10:16paliwo -wegiel pójdzie do sklepu robic zakupy
 • Hiperinflaca w drodze 04 sierpnia 2022 10:14https://www.muratorplus.pl/biznes/prawo/dodatek-weglowy-2022-3000-zl-dla-kogo-dofinansowanie-do-wegla-od-kiedy-w-senacie-wniosek-aa-KsqJ-GeGc-GPpC.html Ile będziemy placili w grudniu za sol skoro kazdy dostanie taka gotowke i czesto zamiast wydac ja na paliwo płynne urzie do sklepu za niezapraane pieniądze robic zakupy!
 • Ola 03 sierpnia 2022 23:13Czy to prawda ze PIS chce rozdac po 3000zl do wegla w gotowce ? Przeciez Oni chca doprowadzic do hiperinflacji.Dodatkowo wielu Gospodarzy to przepije a Ich rodziny beda zbierały chrust .To jest zbrodnia .To jest takze celowe wyzerowanie oszczednosci spoleczenstwa.Bedziemy placili milionami.
 • Marcin 03 sierpnia 2022 22:20ja z Tuskiem dialogu nie widze,podobnienie rwie mnie jak widze Gadowskiego. Obaj powinni byc przymusowo skierowani do odpowiedniej pracy jak w USA np na 250lat.
 • Dlaczego tego nie ma 03 sierpnia 2022 10:38No i jeszcze jedno .W Jastrzębiu brak jest calodobowego z sobotami i swietami pogotowia dla chorych i rannych zwierzat.Najblizszy taki punkt to ambulatorium wet Sw.Franciszka w drodze Żory-Pszczyna. Załużmy ze znajdzie Pan wmiescie ranne zwierze, potraconego przez auto kota i co?!Ponoć miasto jest zabiedne aby taki obowiązkowy punkt w nim uruchomic.Nie wierze ,.Wystarczyła by gaża nie jednej Pani Dyrektor
 • Polska to nienormalność 03 sierpnia 2022 10:06Zaskoczę tez Pana,martwi mnie to ze miasto nie ma długów..Doświadczenie zycia uczy ze tylko niby biedne dziady dostaja stale od Rządów na różne cele dotacje.Nie tyłko przedsiębiorstwo,nie tylko miasta i gminy ale takze Ci spośród nas co sa de/fakto majętni lecz z różnych względów nie wykazują dochodow chociazby dlatego ze je ukrywaja.Popatrz Pan przyklady.Ten co zapierdzielal w tym kraju dlugie dziesieciolecia 14stki nie dostanie,nie dostanie tez dotacji do pieca ,dotacji dio tego czy tamtego bo ma wykazany dochod...Nie ważne czy to bogaty bauer ,czy majętne dzieci Premiera Tuska.Wazne ze nie wykazują dochodow. Lecz ludzie władzy wiedza jak sprawdza sie majatek gdy to np sąd ma umorzyć koszty sadowe.. bo pójdzie to z Ich własnych pieniedzy.Chodzi o to aby kupić glosy wyborcze , pokazac jaka ta władza jest dobra dla niby biednych..Miasto tez straci,brak długów to błąd.Nie dostaniemy na nic dotacji.
 • Kuba 03 sierpnia 2022 09:50Panie Piotrze ,ja bym wolał aby ten przyszły instytut archeologii Moszczenica przerobić za tą kase na pożądany Aquapark gdyz mieszkańcy rodzin górniczych miasta sobie na niego naprawdę zasłużyli .Natomoast znaleziska archeo z tekstami dialogu , prezentować w holu tego aqaparku gdzie młodzież gnana na termy z ciekawski "niejako mimo to" czy chce, czy nie , po drodze w auli kasowej by sie z nimi zapoznawała. Cel tez zostal by osiągnięty.

Dodaj komentarz