Pixabay Karty do gry w brydża
Pixabay Karty do gry w brydża

Bogusława Szagała

Elementami gry w brydża są licytacja i rozgrywka oraz gra w obronie. Wszystkie te etapy są jednakowo ważne i również dość skomplikowane. Każdy z etapów rządzi się ściśle określonymi zasadami, które są szeroko opisane w literaturze brydżowej oraz różnych innych publikacjach, dotyczących gier karcianych.

Licytacja, wist i obrona

Przez lata opracowano i wdrożono w życie cały szereg systemów licytacyjnych, zasad wistu i gry w obronie. Każdy gracz, a najlepiej każda para, może stosować wybrane przez siebie konwencje.

Ostatecznie wszystko, o czym powiedziałam składa się na to, że gra w brydża jest ciekawa, wymagająca i stanowi znakomite ćwiczenie logicznego myślenia, koncentracji i podejmowania decyzji.

Organizacją skupiającą brydżystów jest Polski Związek Brydża Sportowego. Ale nie jest obowiązkiem należenia do PZBS-u aby grać w brydża!

W czołówce światowej

Trzeba zaznaczyć, że sportowcy - brydżyści z Polski należą do czołówki brydża światowego. Uczestniczą w prestiżowych międzynarodowych turniejach. Z powodzeniem biorą udział w mistrzostwach Europy i świata. Jednakże grać w brydż mogą nie tylko ci, którzy zajmują się tym sportowo. Powszechnie "uprawiany" jest przecież brydż towarzyski, tak zwany kółkowy. To sposób, aby w przyjacielskiej atmosferze, w warunkach domowych, miło spędzić czas ze znajomymi, nie tracąc żadnych walorów gry w brydża. Gra ta była też dosyć popularna wśród studentów oraz w szeroko pojętym środowisku akademickich.

W ostatnim czasie, w naszym kraju rozwija się inicjatywa upowszechnienia brydża wśród seniorów, to tak zwany Brydż 60+. Formuła ta ma zaktywizować starsze osoby, niejednokrotnie samotne, do tego, aby aktywnie spędzały czas w gronie innych ludzi. Ważne jest również to, że jak dowiodły badania naukowe prowadzone w Polsce i Wielkiej Brytanii, gra w brydża ma korzystny wpływ na zapobieganie chorobie Alzheimera.

Komentarze

Dodaj komentarz