Ochotnicza Straż Pożarna Rybnik Stodoły
Ochotnicza Straż Pożarna Rybnik Stodoły

Rybnik

Strażacy interweniowali w sumie ponad 80 razy. Nieprzejezdna była ulica Świerklańska, przy ul. Rajskiej nawałnica uszkodziła dach jednego z domów. Potoki wody pojawiły się na ulicach Szkolnej, Okulickiego, Korczaka oraz na Nowej w Jankowicach. Z napływającą wodą do posesji walczyli też mieszkańcy ulicy Rudzkiej, gdzie droga była zupełnie nieprzejezdna, równie poważne problemy były w Niedobczycach przy ul Skalnej – w tych rejonach problem zalewania domostw trwa od lat. "Niestety od kilku lat wraz z sąsiadami zmagamy się z problemem zalewania naszych posesji i domów, a dokładniej od momentu wyremontowania ulicy Rudzkiej. Ponadto droga na wysokości przystanku autobusowego staje się nieprzejezdna i stwarza zagrożenie. W tym tygodniu walczyliśmy z żywiołem już po raz trzeci" - przekazuje Magdalena, mieszkanka jednego z domów przy ul. Rudzkiej. W piątek 19 sierpnia ulewy znacząco dały się we znaki mieszkańcom tej ulicy. "Siła wody była tak duża, że przesunęła 15-kilogramowe, betonowe kostki, które zazwyczaj spełniają rolę tamy. Były już wizyty urzędników naszego miasta na czele z wiceprezydentem, ale standardowo nic nie zmieniły. Po ostatniej rozmowie usłyszeliśmy, że jest propozycja rozwiązania problemu zalewania naszych posesji i domów, ale koszt leży po naszej stronie. Za każdym razem wszystkie wyrządzone szkody, naprawiany we własnym zakresie" - dodaje Magdalena. Poważnie zalana została też księgarnia „Orbita”, znajdująca się na rybnickim Rynku – straty oszacowano tam na blisko 300 tys. złotych.

Żory

Strażacy interweniowali trzy razy. Doszło do zalania ulic Kolejowej i Biesiadnej. Woda wdzierała się na posesje, strażacy tworzyli tamy, które blokowały napływ wody. Usunięto też powalone drzewa. Aktualnie nie występują żadne utrudnienia na żorskich drogach.

Wodzisław Śląski

Strażacy wyjechali w sumie do około 40 interwencji od piątku do poniedziałku. Dotyczyły one przewróconych słupów energetycznych, drzew oraz zalanych ulic i piwnic. W Radlinie, na ul. Rydułtowskiej po uderzeniu pioruna zapaliło się poddasze domu jednorodzinnego. Straty oszacowano na 100  tys. złotych. Do kolejnego pożaru doszło również w Turzy Śląskiej. W domu jednorodzinnym spaliła się tablica rozdzielcza. Kompletnie zalane zostały drogi: Radoszowska w Rydułtowach oraz ul. Wyzwolenia w Marklowicach. Na ul. Wyzwolenia samochód osobowy utknął na środku zalewiska. Dwóm osobom, które przebywały w pojeździe, pomogli strażacy. Do poniedziałku trwały utrudnienia na ul. Radoszowskiej, woda wdziera się tam do budynków jednorodzinnych. Tam problem również trwa od lat.

Racibórz

Na terenie powiatu raciborskiego doszło do 110 interwencji. Dotyczyły przede wszystkim zalanych dróg, piwnic czy błota, które zalegało na drogach i uniemożliwiało przejazd. Najwięcej działań przeprowadzono na ulicach Gliwickiej, Rudzkiej, Starowiejskiej, Spółdzielczej oraz na Placu Dworcowym. Na ulicach Skłodowskiej-Curie i Księżycowej doszło do zalania piwnicy w jednym z budynków. Zalane były też wiadukty przy skrzyżowaniach Piaskowa - Kolejowa, Eichendorffa - 1 Maja i Bosackiej - Rybnickiej. Prawie nieprzejezdna była DW 935. Woda dotarła też do domu dla bezdomnych na Ocicach.

Jastrzębie-Zdrój

Strażacy usuwali liczne skutki podtopień w piwnicach, interweniowali też przy pompowaniu wody z zalanych posesji. Tworzono zabezpieczenia przed napływającą wodą. Najwięcej pracy było na terenach ogródków działkowych przy ul. Korfantego. 20 interwencji dotyczyło zalań i podtopień. Trzy zawiadomienia dotyczyły powalonych drzew. Doszło również do złamania słupa telefonicznego na ul. Pszczyńskiej. Na ulicy Mazowieckiej doszło do zalania jezdni, studzienki kanalizacyjne były drożne, jednak nie nadążały odbierać wody. Na ulicy Polnej woda zaczęła zalewać dom, w piwnicy znajdowało się około 4 cm wody. Piwnice budynków jednorodzinnych na ul. Malinowej, Wyzwolenia, Os. 1000 lecia oraz Wiejskiej zostały zalane. Na ulicy Połomskiej jezdnia była nieprzejezdna, natomiast ulica Malinowa została zalana, a woda dostała się na posesje. Na ulicy Spokojnej została zerwana rynna, a woda dostała się do budynku. Woda dostała się również do sklepu Biedronka przy ul Rybnickiej. Posesje przy ulicach Pszczyńskiej i Spokojnej, Niepodległości również zostały zalane. Na ulicach Węglowej, 1 Maja, Kusocińskiego strażacy usuwali drzewo powalone na chodnik. Na ulicy Mielżyńskiego drzewo przewróciło się na płot.

W całym województwie odnotowano od piątku ponad 500 interwencji w związku z opadami deszczu i silnym wiatrem. Najwięcej z nich zanotowano w powiatach gliwickim, raciborskim, rybnickim oraz pszczyńskim. W działania zostało zaangażowanych prawie 700 zastępów strażaków.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

  • Obywatelka24 23 sierpnia 2022 18:07Jeszcze więcej betonozy, kostkozy i wygolonych trawników, dodajmy zasypane/niedrożne rowy i mamy to, co mamy...

Dodaj komentarz