Dominik Gajda Trwa budowa deptaku na ulicy 1 Maja w Zdroju
Dominik Gajda Trwa budowa deptaku na ulicy 1 Maja w Zdroju

O Jastrzębiu mówiło się i mówi, że jest największą sypialnią w Polsce dla pracowników. Zdaniem wielu mieszkańców, blisko 100-tysięczne miasto nie jest najlepszym miejscem do życia i za dobry przykład zrównoważonego rozwoju wskazują Żory. Jastrzębiu na pewno można pozazdrościć klubów sportowych (siatkówka, hokej), rywalizujących z powodzeniem na ligowym topie i za granicą.

Głośno promowana przez urząd realizacja Łaźni Moszczenica napotyka trudności, związane z nie najlepszym stanem technicznym starej budowli. Najciekawszym punktem miasta wydaje się modernizowany od kilku lat Park Zdrojowy. Tę część Jastrzębia ma też uatrakcyjnić, budowany właśnie deptak na ulicy 1 Maja.

- To jedna z najważniejszych zmian, jakie czekają Zdrój. Rewitalizacja wkracza w kolejny etap - po remoncie głównych parkowych placów i najważniejszych zabytków, nadszedł czas na stworzenie kolejnego miejsca przyjaznego mieszkańcom, turystom i małej gastronomii - zaznacza Dominika Glądała, naczelnik wydział informacji i promocji urzędu miasta.

 W najbliższym sąsiedztwie w Parku Zdrojowego powstanie fontanna, leżaki parkowe, nowoczesne drewniane ławki i miejska zieleń - przyjazna przestrzeń, stanowiąca naturalne miejsce spotkań dla mieszkańców i turystów.

- Po rewitalizacji będą tam mogli poruszać się jedynie piesi i rowerzyści. Pojawią się tu kawiarniane ogródki i przestrzeń do rekreacji, a ulica 1 Maja zacznie tętnić życiem - przekonuje szefowa wydziału.

Jak dodaje, przekształcenie 1 Maja wiąże się nie tylko ze zmianą organizacji ruchu i postawieniem obiektów małej architektury - to gruntowna i wieloaspektowa przebudowa. W jej ramach wymienione zostaną wszystkie instalacje w ciągu tej ulicy, w tym wodna, gazowa, kanalizacyjna. Zakres prac będzie ogromny.

Trwa przebudowa gazociągu. Na ukończeniu są prace związane z odwodnieniem oraz przebudową sieci elektrycznej. W ramach inwestycji, wykonano około 50 proc. podbudowy i na dniach ruszą prace brukarskie. Jeszcze w sierpniu ma rozpocząć się przebudowa sieci ciepłowniczej, co trzeba wykonać przed okresem grzewczym. Roboty na 1 Maja potrwają do końca przyszłego roku. Koszt inwestycji to 25 976 920,79 zł.

Komentarze

  • Ania2 24 sierpnia 2022 09:18Na pewno kolejny raz podzieli mieszkańców...

Dodaj komentarz