Materiały prasowe Drenaż limfatyczny
Materiały prasowe Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny to rodzaj masażu uciskowego, który polega na usprawnieniu przepływu limfy w układzie krwionośnym i płynów tkankowych w organizmie. Dzięki specjalnym ruchom, zalegająca tzw. chłonka jest „przepychana” w kierunku węzłów chłonnych.

- Drenaż może być wykonywany przez fizjoterapeutę jako rodzaj masażu manualnego, ale w wielu przypadkach można do tego zabiegu wykorzystać aparaty do drenażu mechanicznego. To specjalne mankiety podzielone na komory, w których umieszcza się obrzękniętą kończynę. Urządzenie, wtłaczając powietrze w kolejne sektory, wytwarza podciśnienie stymulujące układ limfatyczny do pracy – mówi Grzegorz Lankosz, fizjoterapeuta z Centrum Rehabilitacji Puls-Med w Rybniku.

Zarówno drenaż limfatyczny ręczny, jak i mechaniczny składają się z dwóch etapów: fazy przesuwania – w której dochodzi do przemieszczenia się płynu w kierunku węzłów chłonnych poprzez ucisk na tkankę i fazy odprężenia – w której następuje ponowne napełnienie naczyń limfatycznych.

Węzły chłonne naszą tarczą

Dlaczego warto dbać o prawidłowy przepływ limfy? Węzły chłonne taka nasza tarcza antychorobowa, pełnią w organizmie funkcje odpornościowe i odgrywają istotną rolę w transporcie płynu limfatycznego. W sytuacji chorobowej, gdy węzeł chłonny znajdzie się w pobliżu aktywnego stanu zapalnego, może dochodzić do zastojów, a ten będzie prowadzić do utworzenia się obrzęku limfatycznego. Wyróżnia się dwa rodzaje obrzęków limfatycznych: pierwotne oraz wtórne. Pierwszy z nich wynika z nieprawidłowej budowy bądź fizjologii układu limfatycznego, natomiast do obrzęku wtórnego dochodzi w wyniku uszkodzenia naczyń bądź węzłów chłonnych, spowodowanego chorobą nowotworową, kontuzjami, zabiegami operacyjnymi czy radioterapią.

Kiedy warto udać się do fizjoterapeuty

Drenaż limfatyczny jest skuteczną terapią u pacjentów w chorobach onkologicznych, którym usunięto węzły chłonne, a także u pacjentek leczonych z powodu nowotworu piersi. Szacuje się, że w tej chorobie obrzęk limfatyczny dotyka ponad 30 proc. kobiet. Z dobrodziejstwa takiego mechanicznego masażu powinni skorzystać chorzy, u których stwierdzono niewydolność żylną, dnę moczanową czy chorobę zwyrodnieniową stawów bądź niedokrwienną kończyn dolnych. Otyłość to kolejne wskazanie do drenażu limfatycznego. Również osoby cierpiące na zespół ciężkich nóg powinny poddać się temu masażowi.

- Coraz częściej drenaż limfatyczny wykorzystywany jest przez zawodowych sportowców, jak i amatorów, jako element regeneracji powysiłkowej. Na stałe wpisał się także do zabiegów ujędrniających i poprawiających kondycję skóry, zwłaszcza tej dotkniętych cellulitem – dodaje fizjoterapeuta z Centrum Rehabilitacji NZOZ Puls-Med w Rybniku.

Pół godziny dla zdrowia i urody

Sesja masażu najczęściej trwa około 30 minut. Jest on wykonywany przez fizjoterapeutę albo specjalne urządzenie do masażu. Pacjent nie musi specjalnie przygotowywać się do zabiegu. Jedynym zaleceniem jest niestosowanie balsamów do ciała ani kremów w miejscu, w którym będzie wykonywany drenaż. Masaż może być wykonany miejscowo i dotyczyć np. tylko kończyn dolnych, ale może również obejmować całe ciało. Po drenażu fizjoterapeuta może zalecić bandażowanie drenażowanego miejsca (jeśli był to zabieg miejscowy) lub też noszenie odpowiednich materiałów kompresyjnych bądź też bielizny uciskowej. Ucisk ma wzmocnić działanie masażu.

– Chociaż drenaż w bardzo wielu przypadkach ma tylko pozytywne oddziaływanie, zanim się na niego zdecydujemy, skonsultujmy to z fizjoterapeutą, są osoby, które z takiego zabiegu nie powinny korzystać, bo może on doprowadzić do poważnych konsekwencji – dodaje specjalista z Puls-Medu.

BK

Komentarze

  • Anna 22 października 2022 11:25Korzystałam z drenażu limfatycznego w salonie Perfect Look Clinic w Legnicy i jestem bardzo zadowolona z jego działania. Czuję się po nim dużo lepiej a nogi są wyraźnie wyszczuplone: https://perfectlook.clinic/gabinety/plc-legnica/

Dodaj komentarz