KMP w Żorach
KMP w Żorach

13 września 80-latek odebrał telefon od kobiety, która podała się za jego córkę. Poinformowała go o trudnej sytuacji w jej firmie i poprosiła o pożyczkę w wysokości 240 tys. złotych. 

To miały być pieniądze umożliwiające spłatę długów i uniknięcie pobytu w więzieniu. Rozmówczyni zapytała o dokładną kwotę gotówki, jaką posiadają seniorzy w domu, a następnie poprosiła mężczyznę o spotkanie w wyznaczonym banku znajdującym się sąsiednim osiedlu. Chwilę po tym, gdy mężczyzna wyszedł z domu, aby spotkać się ze swoją, jak myślał, córką, do drzwi zadzwonił mężczyzna. 76-letniej żonie mężczyzny powiedział, że przyszedł po pieniądze, które kobieta bez dalszych pytań mu wydała.

- informuje asp. mgr Marcin Leśniak z Komendy Miejskiej Policji w Żorach.

Gdy mąż kobiety wrócił do domu wraz z córką i wnukiem, zorientowali się, że zostali oszukani. Seniorzy stracili prawie 150 tys. złotych. Tego samego dnia doszło do podobnej sytuacji. W tym przypadku mężczyzna od razu zawiadomił policjantów.

Opowiedział o telefonie informującym, że osoba podająca się za jego córkę miała rzekomo kogoś potrącić i pilnie potrzebuje pieniędzy na „załatwienie sprawy”. Tym razem czujność i niezwłoczny kontakt z Policją uchroniły zgłaszającego przed konsekwencjami utraty pieniędzy.

- przekazuje asp. mgr Marcin Leśniak.

Do tej samej sytuacji doszło w Jastrzębiu-Zdroju w środ 14 września między godzinami 11:00 a 13:00. Do trzech seniorek zadzwoniła kobieta, która każdej z jastrzębianek przedstawiła się jako jej córka. Poinformowała o trudnej sytuacji i poprosiła o pomoc finansową. Kobiety jednak nie dały się oszukać i zawiadomiły policjantów.

Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów lub bliskich, nie muszą zakończyć się utratą finansów, jeżeli będziemy przestrzegali kilku podstawowych zasad:

  • jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź, czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę;
  • policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy;
  • nie działaj pochopnie pod presją czasu;
  • po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą;
  • jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom Policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112;

Komentarze

  • Kto je przywłaszcza 19 września 2022 19:48a co z martwi kontami w Bankach po smierci klienta gdy nikt nie zglasza się do Banku jako spadkobierca gdyż nie ma pojęcia?
  • Czas Ich zmienić 19 września 2022 19:46NIC sie nie stało. Obecni politycy i tak to infacją by ukradli. Ci Państwo za 2 -3 lata prawdopodobnie kupią sobie za to papierosy, Przecież Oni rząd też prowadzą kradzięż oszczedności nawet tych trzymanych w bankach. Jeszcze niedawno temu psioczyli na PO że za Nich banki wywoziły waliskami zyski a teraz czym ,TiRami? Czym sie to rózni ,rzad może grabić ,pozbawiać wartości bo co bo rząd a inflacja jest w całości PUTINA ? napewno? --wątpie ,w tamtym roku ile była? , Przecież Oni się szczycą że % w banku może być mniejszy niz inflacja w zlotówkach więc to jest Ich sukces lecz wszyscy juz wiemy że zlotówka to bilety NBP . Co się dzieje np z przymusowymi udziałami w PPK?

Dodaj komentarz