Archiwum Piotr Szereda Przewodniczący Rady Miasta Jastrzębia-Zdroju
Archiwum Piotr Szereda Przewodniczący Rady Miasta Jastrzębia-Zdroju

Mamy już świadomość, że skutki sankcji, które zostały nałożone na Rosję, będą mieć wpływ na sytuację gospodarczą w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej. Jest to wysoka cena, którą musimy zapłacić, aby osłabić potencjał agresora. Tą bezsensowną wojnę w środku Europy możemy wygrać militarnie, co właśnie realizują Ukraińcy, albo gospodarczo - co mają zrealizować nałożone na rosyjską gospodarkę sankcje.

To co zrobili Rosjanie, to nie tylko wojna z Ukrainą - państwem niezależnym, demokratycznym, zamieszkiwanym przez ponad 40 mln osób. To brutalny atak także na nasze wartości i demokratyczny światowy ład. Jest w naszym interesie, aby tego typu agresywna polityka Rosji nie zakończyła się powodzeniem.

Jak to się stało, że rosyjski naród, który tyle wycierpiał wskutek stalinowskich represji, obecnie ocenia Stalina pozytywnie. Dlaczego Rosjanin, wydawało by się już w miarę dobrze wykształcony, wychowany na haśle „nigdy więcej wojny”, popierał wojnę przeciwko Ukrainie?

Jeśli zastosujemy kalkę do oceny postępowania Niemców w latach 30. ubiegłego stulecia, to współodpowiedzialni za zbrodnie Putina (wtedy Hitlera) są wszyscy ci Rosjanie, którzy z powodów czysto z imperialistycznych dali się skazić demagogom, chcącym odbudować wielki Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Teraz wspieramy Ukrainę w walce o swoje terytorium, ale także w obronie naszych wartości i naszego bezpieczeństwa. Mamy nadzieję, że obecnie uciekający ze swojego kraju przed mobilizacją Rosjanie, dają sygnał o upadku doktryny wojny w Rosji. Ale kto ich przyjmie pod swój dach? Polacy przyjęli uchodźców z Ukrainy - matki, żony, dzieci i starych chorych ludzi. Dali im schronienie, jedzenie, zapewnili bezpieczeństwo. Czy to samo mają otrzymać od nas młodzi, zdrowi mężczyźni, którzy do tej pory popierali rosyjskich żołnierzy, mordujących cywilną ludność? Czy mamy pomagać ludziom, którzy popierali Putina i jego rozkaz wywołania wojny w Europie? Teraz uciekają, bo obawiają się o swoje życie. Czy znajdą schronienie w w Polsce, w Europie? Czy mają prawo do ochrony?

Komentarze

 • Ala 04 października 2022 09:57Słyszał Pan?: "jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić?”Od dawna PIS utracił swoj smak. Najlepiej niech zaproponuje "pracusiom," z pod budki z piwem ,ze Im da po dziesięć tysiecy złoty z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego już wyprodukowane a zalegające w magazynach NBP za ktore to nie kupią nawet piwa (o tym niech Im nie uświadamia), gdyż Im trzy złotki na kaucje za butelkę braknie. Wówczas PIS ma wybory w kieszeni.
 • Do wojny prowadzi nienawiść 04 października 2022 09:44Czy zastanawiał sie Pan pomimo wszystkich dotychczasowych insynuacji jezeli w Smoleńsku byl faktycznie wypadek a nie zamach (była silna mgła,samolot lądując wczesniej meldował z tym olbrzymi problem , jak sie czuja ludzie, nagród oskarżani o wywołane katastrofy,ile nienawiści moga czuć Z doświadczenia wiem ,ze wielu VIPom wydaje sie, ze maja po trzy zycia i nie zginą . Jechał Pan nieraz w potężnej mgle, ja też wiec wiemy co to znaczy. Takie nieudowodnione zarzuty takze prowadza do wzajemnej nienawiści. Kto wiec coś tu prowokuje?
 • Stanislaw 03 października 2022 07:54Nalezy dodać , że i 500+ straciło dzieki sztucznie wywołanej inflacji znacznie swoją moc i to też było celowe,koalicja zorientowała sie totalną przesadą ale to i dobrze.Tak wiec reasumując tracą starsi czesto spracowani w życiu ludzie którzy mieli oszczednosci w "skarpetkach", tracą Ci co mają na kontach gdyż te są tam najwyzej obecnie na 8% i jak twierdzi Kaczyński to jest sukces ze lokaty są niżej oprocentowane niz inflacja.W tym kraju głównie oszustom dzieki PISowi opłaca sie pracowac, reszta ma watpliwą materialną przyjemność.
 • Magda 03 października 2022 07:24Wczoraj w TV podali ze Kaczyński obiecał emerytom stałą czernastke.To jest zaj....ste.To teraz nie bedzie wysokość emerytury zależała od uzbieranego kapitału początkowego ale od widzimisie Kaczyńskiego i PISu. Alez jesteście "Sprawiedliwi."
 • Janusz 02 października 2022 08:38Wy pomagacie nie tym ""biednym" -wy szkodzicie naprawde biednym..,Wy przynosicie zgorszenie. PIS to psucie monety,PIS to niszczenie ludzi pracy, PIS to okradanie dlugoletnio kiedys pracujacych, PIS to defraudacja oszczędności . PIS to hołd dla lebrów, kłamców, oszustów podatkowych ,KRUSowskich i ZUSowskich, PIS to zawód dla ludzi uczciwych. Dosc juz PISu.
 • Adam Migalski 01 października 2022 11:16Piotrze założymy sie Kto trafi co do wartości EURO na koniec kadencji PiSu w przyszłym roku? ja typuje 7,5 zł. Widzisz szczytnych celów to my mamy dużo np. Pani która jest niesamodzielna ,chora na raka dostaje szlachetnie pomocy 500+dodatku gdyż takie prawo uchwalił PiS pod warunkiem iż jej oficjalny dochód nie przekracza 1600zł . No cóż dramat jakich wiel , tyle ze nikogo z w już nie interesuje iz majątek wynikający z ukrywania zarobków u tej osoby wynosi kilka min zł natomiast jej dzieci żyją jak paczek w maśle.Dramatyczny ale szczery przykład. Inna Pani ma 4 dzieci i też za to dostaje od PiSu emeryturę ,pomijając okoliczność że to własnie te dzieci wobec niej powinny mieć obowiązek utrzymania, jej koleżanka po 30 latach pracy też mając 4 dzieci dodatku nie dostaje ponieważ ta pracowała i za prace bierze emeryture, albo ktoś otrzymuje 2800zł emerytury i drugie prawie tyle renty i ten 14stke dostał do emerytury , jeszcze inny ma 4400 emerytury za swoją prace i 14stki nie zobaczy. Takich przykładów można by było mnożyć więc czym jest sprawiedliwa uczciwość wynikająca z pseudorozdawnictwa PISu . Przecież te środki Ktoś poszkodowany musiał wypracować . Szlachetność czy debilizm ,jakże łatwo dzielić nieswoje pieniądze. Mnie natomiast zawsze uczono ,dbaj o czyjeś lepiej niż o swoje aby nikt nie miał żalu, że to jego przetrwoniłeś. Rabbi zwraca się do robotnika który przyszdł po radę: pomysłów na pomaganie to ja jeszcze będę miał ale czy ty na to wydolisz finansowo?.
 • Też Piotr 30 września 2022 08:03Kiedy właścicielowi z Amber Gold zarzucono ze za dużą gaże sobie jako Prezes Banku wystawił i zdefraudował pieniadze wplacajacych odpowiedział Im "a Wy co czynicie na co dzien u siebie i swoich obywateli",
 • Marek K. 29 września 2022 19:17Wszystko to ma jedno na celu, każdym sposobem ,klamstwem i grabierzą zasypać przepotężną dziurę budżetową ktora powstała już w pierwszej kadencji rządów wskutek wielkich oszustw jak to niby nas stać na rozdawnictwo, lecz tatusie zamiast wiecej dzieci przeznaczali otrzymane fanty na spłate rat za nowe auta. Gdy sie zorientowano to dowalono drakonskie mandaty drogowe .A spracowani ludzie? O i maja zasuwac bo taka jest potrzeba PISu.Inflacja zjada Polaków. Prawie 1/3 oszczędza "na wszystkim" 22 września 2022, 11:55. Niemal 1/3 Polaków oszczędza "na wszystkim" — wynika z badania postaw Polaków wobec rosnących cen. Ponad 80 proc. respondentów uważa, że w kolejnych miesiącach ceny produktów i usług nadal będą rosły.
 • Polskie Piekło Korupcyjne 29 września 2022 16:30Słuchy niosą ,ze Inflacja jest tak duża iz pewien Premier kupił całkiem niedawno działkę za 10mln zł a przez tą inflacje był już po kilkudziesięciu dniach zmuszony ją sprzedać za 20 mln zł.
 • Kuba 29 września 2022 16:26Przypomnijmy słowa obecnie panującego Nam Premiera. "To dobrze, że ceny rosną gdyż od wyższych cen więcej z VATu wpada do budżetu", co oznacza, iż ten mechanizm inflacyjny jest stymulowany aby łatać pseudo-rozdawnictwo (dla takich co mają domy i majątki po 1,5 mln zł lecz dochodów nigdy nie wykazywali) ,aby uzyskać i Ich głosy". Polski system VATu jest wiec zachęcający do psucia monety , pozwalający Rządowym przestępcom polityczno -korupcyjnym (czytaj PPK lub zamiennie przymusowe PPE), na okradanie społeczeństwa z oszczędności przez dewaluacje pieniądza. Jeżeli coś drożeje to nie rozdaje się żadnych dodatków drożyźnianych ponieważ to nie z naszej winy zdrożało!-- można/należy wspomóc najbiedniejszych ale to Oni głównie powinni się zgłaszać po pomoc /lub Ich opiekunowie , wykazując niezbędność tej pomocy. Prawo i "Sprawiedliwość" --to oszukańcza nazwa ,mamy więc Prawo i Niesprawiedliwość na co dowodzi nie tylko dotychczasowy sposób działania ale de/fakto przymusowy system budowania PPK/PPE. Ps. Całkowitym ignorańctwem kolesiostwa też było i jest podanie 40 000 zł dla syna Donada który nie utrzymał miejsc pracy gdyz zatrudnił sie w UW Gdańsk, córce Donald T --blogierce 18000zł,zięciowi 150000 zł jak donoszą media (zamiast dać to osobom zatrudnianym) gdy reszta społeczeństwa musi za to wszystko podejrzane płacić. godzina 16:25 Euro=4,95zl i dalej rośnie
 • Hiperinflacja w drodze. 29 września 2022 14:17"6400 zł rekompensaty inflacyjnej. Ale nie dla wszystkich, a wyłącznie dla… górników" -do tego dojdą niewatpliwie wszystkie inne grupy społeczne --witamy w hiperinflacji co udowadnia teze że rząd chce sie dobrać do wyzszych emerytur i oszczędności na kontach głownie zlotowkowych jak i tych w "skarpetkach".. Tak się dzieje gdy ............... zaczynają rzadzić krajem. A Glapinski juz się kiedyś wychlapal że mamy wyprodukowane dziesięciotysiączki z wizerunkiem Lecha kaczyńskiego...Teraz juz wiemy ze to nie przypadek.
 • Janusz 28 września 2022 21:50Niedługo przez to Rządowe działanie wszystkie płace i emerytury będą prawie jednakowo najniższe po za Ich VIPowskimi o ktore specustawą zadbali. Ci z nas co jeszcze zdążą -obserwując jak dotuje się tylko najniższe dochody zaczną ukrywać coraz bardziej swoje gaże unikając przez to wyższych składek ZUSu jako coś nie mającego większego sensu .Przecież emerytury PIS daje juz nie za ubany kapitał a kwotowo dla tych co niby nie mają..Czytaj Pan dzisiejsza Gazeta Prawna ,"dom ma za 1,5mln zyje z zasilku, emeryture tez mu bedzie PIS dotowal nie dajac nic co maja 45l pracy i emeryture. . W Polsce zostaną tylko jak w Rosji ludzie bardzo bogaci i biedota także ta ciężko lub długoletnio pracująca .Oni będą biedotą przez spłaszczenie plac lub emerytur wskutek dotowania najniższych....malo -to do reszty po PO zniszczy zaufanie do instytucji rządowych. Władza robi z nas dziadów europejskich, spłaszczają płace i emerytury niszczą system emerytalny którego wysokość miala zależeć od kapitału początkowego , od wplaconych kwot a nie od 14stek i innych darowizn wspomagajacych jakze czesto oszustów co ukrywali dochody , PiS tez deprawuje "złotego" ,widzimy to ma gieldzie od dwóch lat.Tego sie nie da bronic .To jest hamskie kupowanie glosow kosztem spracowanych obywateli.
 • Marcin ,jeszcze młody. 28 września 2022 10:35Czy uważa Pan, że PIS jest lepszy od np. PO.?Liberałowie wymyślili OFE na którym żerowali. PIS?: przymusowe w praktyce PPK i PPE Wszystko zaczęło sie w PISie psuć od kiedy podstepnie praktycznym przymusem, podłym sposobem zaczeli zmuszać ludzi aby zapisać ich nawet wbrew woli do PPE lub PPK a kazdy Kto wyraził na te tematy przymusu i szans samodzielne zdanie był w tych państwowych firmach piętnowany tak jak za komuny wróg ludu, natomiast w internecie pod artykułami w tych tematach zabrali możliwości podobnie jak to czynili kiedys SBcy składania komentarzy. Zrobili tak ,ze albo od tych pieniedzy na wynagrodzenie nam tam przelewanych (ktore nam inflacja rozkradają) zgodzimy sie placic juz teraz podatek choc ich nie widzimy fizycznie przez co fikcyjnie medialnie wzrósł średni dochód w firmach propanstwowych albo pracodawca panstwowy nic nam nie da czyli nie przeleje do PPK ani na wyplate ..przypominam tak dziala mafia!. Te obecne podwyzki tez tak placa przelewami na PPK,PPE i ogłaszają ze podnieśli place .Nie wspomnie juz o tym ze za tym szły stolki zarządów i innych politycznych namaszczonych przez Nich zgrają osobników w PPK i juz tylko za tą grabież powinni odpowiadać jak za działalność mafijna przeciwko wlasnemu narodowi. Od tej pory juz wszystko zaczęło sie wPISie psuć. Ja mam do dziś 100zl z Waryńskim,takie czerwone ,pamięta Pan? wie Pan co przy tej inflacji za dzisiejsze skladki mozna bedzie kupic za 30 lat odchodzac na emeryture, tyle co obecnie za te 100zł z okresu Jaruzelskiego ,wszyscy o tym wiedzą ,nikt nawet opozycja nie reaguje obecnie. Przekrętasy jedne.
 • Nie do końca sie z Panem zgadzam 28 września 2022 10:10Ja twierdze ze inflacja zostala swiadomie z premedytacja zaplanowana i zrealizowana. Owszem pozniej do niej dolaczyla jeszcze wojna na Ukrainie co ja spotegowalo ,,.Ale; od poczatku ,,":.Kiedy zorientowali sie ze przegieli w rozdawnictwie na np 500+ ,pierwotnie mialo to byc tylko za urodzenie drugiego itp..i inne obietnice bez pokrycia w tym zamukanie kopaln na widok obiecanek,ze Unia blokuje nadal kase ktora chcieli wziac na roztrwoniene dla nierobow,na laznie wspomnien bez nawet wybudowania w Jastrzebiu Aquaparku, przez kupowanie glosow aby wygrywac kolejne wybory ,wpadli na pomysl ze wyzsze kwoty od tegoż samego Vatu to zalatwiony problem z zalatwiona dziura budzetowa oraz kupione głosy wyborcze. W tym celu jako chyba pierwszy rzad niby dbający o społeczeństwo zaczęli podnosić samoistnie najniższą krajowa gdyz wiedzieli ze bez tego jak zrealizują kolejny krok czyli inflacje to Ci najsłabsi zdechna z biedy lub rusza na Warszawie a Ci ze średnimi dochodami jeszcze zanim sie otrząsną dalej wytrzymaja. No i później zaczęło sie. Kazdy co nawet tylko raz płacil składki ZUS dostał pelna 14stke ktorej nie dostali Ci co mieli np. 45lat pracy gdyz Ich emerytury byly wg rzadu za wysokie. Ukarali wiec w ten sposob ludzi za dlugoletnia prace. Ale nie o to chodziło a o babcine oszczednosci na starość w skarpetach. Inflacja 16% a w bankach lokaty 0%...Zaoszczedzone przez ludnosc środki finansowe w realu topnieją ze zgorszeniem dla ludzi oszczędnych ale to Ich nie obchodzi.Teraz walą pozory ze lokata moze byc nizej niz inflacja i to jest sukces. Swietnie sie rzadzi za czyjes ,prawda. Gdyby bylo Eurojako Polski środek płatniczy to papierowych biletow zł ,nie mozna by było drukowanc na rozdawnictwo. No i doszła wojna i znow wydatki na zbrojenia a skad a to wziac..zamiast opodatkowaniec nieruchomosci bogatych ,po co sie narazac prawda- to ciag dalszy inflacji i znow wyzsze kwoty z Vatu na dziurawy budzet ,dalszy ubytek realu oszczednosci Tych co nie zdążyli kasy wymienic na dolary ,no i jazda -dalej. Frajerzy mysla ze oszczędzanie i wyzsze skladki na ZUS oplacaja sie. Nie ,nie ,to robota w złodziejskiej polityce sie oplaca lecz uczciwa praca tyłko gdy jest sama dla siebie. ..Juz obecnie płacenie wyższych skladek na ZUS podobnie jak oszczędzanie w złotówkach mija sie z celem.Ich obecnym dazeniem wg pomyslu jest zabor wyzszych plac,emerytur i oszczednisci spoleczenstwa przez tworzenie dzialan proinflacyjnych i dla kupowanie u nierobow glosow oraz plaszczenie roznic dochodow oby wszyscy mieli prawie najmniejsze.Chcecie Polacy zlikwidowac inflacje, zlikwidujcie VAT gdyz od wyzszych cen jest większa kwota VATu którym każdy rząd nie tylko ten PiSowskich bedzie łatał rozdawnictwo.

Dodaj komentarz