KMP w Rybniku
KMP w Rybniku

Dwie dubeltówki systemu Lefaucheux kaliber 16 i 18, które pochodzą z okresu 1832 roku, zostały znalezione przez śledczych z Czerwionki-Leszczyn. Mieszkaniec powiatu rybnickiego u którego znaleziono broń, nie posiadał wymaganych zezwoleń. W wyniku postępowania prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Rybniku broń została zabezpieczona. "Z uwagi na swoją wartość historyczną, Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji rybnickiej jednostki – komisarz Tomasz Długi oraz starszy aspirant Wojciech Pielczyk – asystent do spraw uzbrojenia, przekazali broń na ręce Marcina Nygi – kuratora Działu Zbrojownia Zamkowa Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Świetnie zachowane egzemplarze wzbogacą kolekcję wystawy. Broń będzie mogła być odtąd oglądana i podziwiana przez kolejne pokolenia w pszczyńskim muzeum" - informują policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Rybniku.

Komentarze

  • SzaryMIeszkaniec 18 października 2022 12:12Nie wiem po co jest funkcja "konserwatora zabytków", skoro zajmuje się tylko papierkową robotą - wpisywaniem i wykreślaniem z rejestru. Żadnych dziłań pomocowych (finansowo) w restaurcji, odnowieniu, konserwacji zabytków. Ileż pałacyków, zabytkowych domów, starych przedmiotów niszczeje - bo właściciele mają związane ręce przez "procedury" i związane z tym koszty - często konserwator tylko czeka, aż ktoś to naprawi, odnowi by potem w świetle prawa UKRAŚĆ.
  • ciekawe 01 października 2022 14:29a czy można zeum w Pszczynie ma pozwolenie na broń?
  • Stary Zegar 30 września 2022 14:13Straszny Dwór w tym naszym kraju.Rzad Kradnie inflacją oszczeoci starszych ludzi ktore Ci trzymali na czas potrzeb w skarpetce,woj chce przejmowac SUWy bo swoje wyprzedzał ,rzad chce konfiskowac rzeczy znalezone w ziemi ze to niby wladzy slowem kazdy rzadzi sie nie swoim jak swoim.
  • Piotr 30 września 2022 14:05ja trzymam w domu "stary zegar"z opery"ten stary zegar glośno brzmi" .Czy tez mi go zabierze wladza.
  • Jk 30 września 2022 07:55Oto jest przyklad jak mozna ominac konstytucjne prawo wlasnosci. A gdyby wlasciciel mial ochote spalic je w piecu,..Dlaczego nie? ,tojest zabor,fakt ze niemial pozwolenia nie powinien oznaczac ze Wy macie prawo przekazywac komu chcecie jak swoje.To On powinien wskazac gdzie ma przekazac legalni lub przekazac do zniszczenia.Ciekawe co wówczas z Waszymi .pozwoleniami? Czy ta bron byla zdolna oddac strzal ,czy miala iglice?To ze przekazujecie cis na szczytny cel nie oznacza ze macie do tego prawo.
  • Obywatelka24 29 września 2022 17:31Kolekcjonerzy mają przerąbane - ileż było przypadków - gdy przedmioty historyczne były zabezpieczone, prawidłowo przechowywane, umiejętnie wystawione - to w świetle prawa zostały UKRADZIONE i schowane w czeluściach magazynów w fatalnych warunkach.

Dodaj komentarz