I LO Rybnik Gmach I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich FB
I LO Rybnik Gmach I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich FB

Uroczystości rozpoczną się 14 października (piątek), o godz. 9 ślubowaniem klas pierwszych przy tablicy pamiątkowej, na pierwszym piętrze. O 10 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w bazylice św. Antoniego Padewskiego w intencji uczniów, pracowników i absolwentów. Około godz. 11.15 uczestnicy przemaszerują do Teatru Ziemi Rybnickiej w szyku zwartym i z towarzyszeniem Orkiestry Miejskiej Rybnik przez Rynek i Plac Wolności. Około godz. 11.30 w TZR odbędzie się jubileuszowa akademia.

Udział w niej wezmą przedstawiciele władz oświatowych i miejskich, zaproszeni goście oraz posiadacze bezpłatnych wejściówek - dla chętnych dostępne są w sekretariacie szkoły. Można je także rezerwować pod nr. tel. 32 422 27 87 i odebrać w liceum w dniu imprezy, przed godz. 9.30.

- Ze względu na duże zainteresowanie i ograniczoną ilość miejsc w Teatrze Ziemi Rybnickiej nie jesteśmy w stanie zagwarantować udziału wszystkim chętnym. Planujemy transmisję uroczystości w internecie. Link zostanie podany w późniejszym terminie - informuje I LO. 

15 października (sobota), o godz. 10 odbędzie się spotkanie z prof. Piotrem Palecznym w auli szkolnej. O 11.30, prezydent Piotr Kuczera i przedstawiciele rady miasta wmurują kamień węgielny pod nową salę gimnastyczną. W godz. 12 -16 przewidziano spotkania rocznikowe absolwentów, według harmonogramu w salach lekcyjnych. Wstęp będzie za okazaniem dokumentu tożsamości oraz... dobrego humoru.

W auli odbędzie się szkolny festiwal talentów – koncert w wykonaniu uczniów dedykowany absolwentom (do ostatniego widza). Na terenie liceum dostępne będą foodtrucki, kawa, herbata oraz ciasta. Uwaga! Ze względu na prace budowlane, plac szkolny jest niedostępny dla pojazdów. Możliwe parkowanie na terenie Famuru, czyli byłej Ryfamy.

Trochę historii

Jubileusz wiąże się z przejęciem placówki przez polskie władze oświatowe w 1922 roku. Budynek przy obecnej ulicy Kościuszki, w którym teraz mieści się I LO wzniesiono w 1910 roku, gdy Rybnik z całym Górnym Śląskiem należał do Niemiec. W gmachu działało wówczas gimnazjum niemieckie. W 2014 roku szkole przyznano pełne prawa, zaś trzy lata później Ministerstwo Oświaty w Berlinie zawarło umowę z magistratem o rozbudowie gimnazjum. W 1919 roku, do programu nauczania jako przedmiot nadobowiązkowy wprowadzono język polski. Szkoła miała wtedy około 250 uczniów.

Biorąc pod uwagę rzeczone fakty, organizatorzy jubileuszu mogliby śmiało fetować co najmniej 112 lat szkoły średniej przy Kościuszki. Niemieckie gimnazjum w Rybniku powstało już bowiem w 1908 roku, choć w innej lokalizacji. Jako datę początkową, przyjęto jednak moment włączenia placówki do polskiego systemu oświaty. Z polecenia wydziału oświecenia publicznego, 5 lipca 1922 roku, ks. Józef Okrent przejął szkołę od dotychczasowego dyrektora prof. Segersa. Pod koniec sierpnia 1922 stanowisko dyrektora objął ks. dr Stefan Siwiec. W roku szkolnym 1922/23 w polskim już gimnazjum utworzono klasy od I do VIII. Pierwsza polska matura odbyła się w czerwcu 1923 roku, a do egzaminów przystąpiło tylko dwóch abiturientów: Bolesław Kominek (przyszły kardynał) oraz Emil Otawa z Pszowa.   

Komentarze

Dodaj komentarz