Dominik Gajda Autorzy książki obecni na konferencji prasowej, od prawej: Henryk Grzonka, Barbara Kubica-Kasperzec, Józef Cycuła oraz Michał Wojaczek, dyrektor TZR, który wydał monografię
Dominik Gajda Autorzy książki obecni na konferencji prasowej, od prawej: Henryk Grzonka, Barbara Kubica-Kasperzec, Józef Cycuła oraz Michał Wojaczek, dyrektor TZR, który wydał monografię

17 października, o godz. 18 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Szafranka odbędzie się spotkanie z autorami książki "Czarny sport. Czyste emocje. Historia sportu żużlowego w Rybniku. 1932-2022" w ramach 53. Rybnickich Dni Literatury. Wówczas też będzie można zakupić monografię w promocyjnej cenie. Spośród 1000 egzemplarzy nakładu, 200 trafi w przedsprzedaży do fanów speedwaya. Publikację mogli już przeglądnąć, dotknąć i porozmawiać z autorami dziennikarze, na dzisiejszej (6 października) konferencji prasowej.

- Książka jest efektem zespołowej pracy. Nie ukrywam, że była robiona według mojego zamysłu, w koncepcji modułowej. Gdybyśmy nie wybrali takiej koncepcji, to pewnie wylądowalibyśmy na 1500 stronach i pewnie nikt by tego nie wydał i byłoby nie do skrócenia – zaznaczył Henryk Grzonka.

W efekcie dwóch lat pracy mamy wizualnie ciekawą monografię, pełną faktów, dat, nazwisk, wydarzeń z historii nie tylko rybnickiego speedwaya. Najważniejsze wydarzenia autorzy opisali nieco szerzej. Każda fotografia ma podpis. 

- To nie było tak, że sami kombinowaliśmy, kto jest na tych archiwalnych zdjęciach. Myśmy je rozsyłali do fotografów, znajomych, krążyły po Polsce. Prosiliśmy byłych i czynnych zawodników, ich rodziny, byłych mechaników, którzy na przestrzeni lat przewinęli się przez rybnicki żużel, aby spróbowali nam powiedzieć, kto stoi po ich prawicy czy lewicy. Oglądaliśmy nawet relacje z poszczególnych meczów – mówiła Barbara Kubica-Kasperzec. 

Idea powstania publikacji wyszła od KS ROW-Rybnik, decyzja zapadła na spotkaniu prezesa z prezydentem miasta. Monografię wydał Teatr Ziemi Rybnickiej na 90. rocznicę żużla w Rybniku. W przedsięwzięcie mocno zaangażował się osobiście prezydent Piotr Kuczera i dyrektor TZR Michał Wojaczek. Książkę będzie można nabywać w halo! Rybnik (również na Allegro), księgarni Orbita oraz w sklepiku Rybnickiego Klubu Żużlowego. 

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

  • kibic 14 października 2022 08:39Brawo!

Dodaj komentarz