Materiały prasowe Beata Kopczyńska, rzeczniczka regionalna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie śląskim
Materiały prasowe Beata Kopczyńska, rzeczniczka regionalna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie śląskim

Czy mając orzeczenie o niepełnosprawności z automatu dostanę rentę z ZUS?

Renta, którą wypłaca ZUS, przysługuje z tytułu niezdolności do pracy, a nie niepełnosprawności. Niepełnosprawność i niezdolność do pracy to dwa różne pojęcia. Osoby z niepełnosprawnością mogą być bowiem pracownikami równie dobrymi jak pracownicy pełnosprawni, a nawet lepszymi od nich.

Aby otrzymać rentę z tytułu niezdolności do pracy, którą wypłaca ZUS, trzeba uzyskać orzeczenie o niezdolności do pracy, a nie orzeczenie o niepełnosprawności. Renta z tytułu niezdolności do pracy jest świadczeniem, które rekompensuje brak możliwości pracowania, a nie problemy zdrowotne.

System orzecznictwa o niepełnosprawności i system orzecznictwa o niezdolności do pracy to zupełnie odrębne systemy. Orzekaniem o niepełnosprawności i orzekaniem o niezdolności do pracy zajmują się inne instytucje, które działają na podstawie zupełnie innych przepisów. W jednym i drugim systemie orzeczenia wydawane są w zupełnie różnych celach. Lekarze orzekający w ZUS wydają orzeczenia o niezdolności do pracy. Może się zdarzyć, że uznają osobę z niepełnosprawnością za zdolną do pracy, np. osoba, która porusza się na wózku inwalidzkim, a więc niewątpliwie z niepełnosprawnością, może być przecież doskonałym grafikiem komputerowym, dziennikarzem, muzykiem, a nawet prezydentem (jak prezydent USA Franklin Delano Roosevelt). ZUS wypłaca rentę osobom, które utraciły zdolność do pracy i samodzielnego utrzymywania się. Każdemu z nas grozi takie ryzyko i dlatego jesteśmy od niego ubezpieczeni. Gdy nastąpi wypadek lub choroba, które sprawią, że nie będziemy mogli pracować, otrzymamy rentę z tytułu niezdolności do pracy, po spełnieniu także warunków stażowych zapisanych w ustawie. Jeśli lekarze orzekający w ZUS ustalą, że możemy się przekwalifikować i wykonywać inną pracę niż dotychczas, to mimo choroby nie dostaniemy orzeczenia o niezdolności do pracy. Na przykład górnik, który choruje na pylicę płuc, może się przekwalifikować (np. zostać sprzedawcą) i nadal pracować.

Osoba niezdolna do pracy to taka, która utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu. Niezdolność do pracy może być całkowita albo częściowa. O niezdolności całkowitej mówimy, jeśli utraciliśmy zdolność do tego, by wykonywać jakąkolwiek pracę. Z kolei niezdolność częściowa występuje wtedy, gdy utraciliśmy zdolność, aby wykonywać pracę zgodną z naszymi kwalifikacjami. Aby wydać orzeczenie, lekarz ocenia sprawność organizmu oraz ustala, czy można tę sprawność przywrócić przez leczenie i rehabilitację leczniczą. Lekarz rozważa, czy będziemy mogli wykonywać dotychczasową pracę lub podjąć inną, jak również czy konieczne będzie przekwalifikowanie zawodowe. Lekarze biorą też pod uwagę przedstawioną dokumentację medyczną. Mogą uznać, że jest ona wystarczająca, żeby wydać orzeczenie, ale mogą również skierować na badanie przez lekarzy w ZUS.

Dodatkowo mogą skierować na konsultacje do specjalistów z zakresu różnych dziedzin medycyny oraz na badania lub obserwację szpitalną. Jeśli nie zgłosimy się na badania w wyznaczonym terminie i nie podamy ważnej przyczyny, to ZUS nie będzie prowadzić postępowania w danej sprawie. Jeśli natomiast nasz stan zdrowia nie pozwala na przyjazd na badanie, lekarz może zbadać nas w miejscu, w którym przebywamy. Zwykle lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS orzeka niezdolność do pracy maksymalnie na 5 lat. Może wydać orzeczenie na dłuższy czas, jeśli według wiedzy medycznej nie ma rokowań, że odzyskamy zdolność do pracy przed upływem tego okresu. Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje przez czas, na jaki lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS wyda orzeczenie o niezdolności do pracy.

Komentarze

Dodaj komentarz