Archiwum Karolina Trela, Dziennikarka Tygodnika Regionalnego
Archiwum Karolina Trela, Dziennikarka Tygodnika Regionalnego "Nowiny"

Sukces odnotowały jedynie Żory, w których przybyło mieszkańców. Jak się okazuje, wiele osób decyduje się opuścić swoje dotychczasowe miejsce zamieszkania, ponieważ nie wydaje im się interesujące, nie ma nic do zaoferowania — co pokazują, chociażby rozmowy z mieszkańcami Wodzisławia Śląskiego, które publikujemy w aktualnym numerze. To prowadzi do tego, że niedługo mniejsze miejscowości mogą zupełnie opustoszeć, ponieważ ludność będzie emigrować do większych miast. To będzie prowadziło również do zatarcia pewnych lokalnych tradycji czy nawet języków.

Propagowanie śląskości trwa w najlepsze

W Rybniku prowadzone są spotkania dla dzieci w języku śląskim. Są prowadzone przez Śląsko Bajarka - z wykorzystaniem muzyki, opowieści oraz wspólnej zabawy. Podczas zajęć łatwo dostrzec, że dzieci dobrze się bawią i rozumieją większość słów i zwrotów. Rodzice również nie kryją zadowolenia, o czym świadczy frekwencja na zajęciach. Jeśli więc wyludnianie województwa śląskiego nadal będzie się pogłębiać, może dojść do tego, że język śląski zaniknie — zabraknie osób, które będą chciały nadal go przyswajać. Ponieważ o brak prawdziwych miłośników kultury oraz języka śląskiego nie musimy się martwić. Podczas takich spotkań łatwo zauważyć, że wiele osób chce propagować tutejszą kulturę, co zapewni jej przetrwanie przez kolejnych kilka lat.

Komentarze

  • Piwnica 19 października 2022 09:08ja zawsze mowie.mnieu doplat do prądu i prąd do mieszkan wylaczac po 19:00 ,a te dorosle dzieciaki co zamiast dziewczat do zabawy wola kompa ,zakaz uzywania nawet komorki.

Dodaj komentarz