post image
halo! Rybnik

W trakcie spotkania Lucjan Buchalik opowiadał dużo o samej Afryce. Poruszył też temat Śląska, języka śląskiego w odniesieniu do języków mniejszościowych w Afryce. Opowiedział też wiele niezwykłych przygód i przybliżył życie tamtejszych mieszkańców.

Do Afryki wyjechał pierwszy raz w 1985 r. Od tego czasu prowadzi w Afryce Zachodniej rozległe badania etnologiczne. W ramach swoich badań wielokrotnie organizował wyprawy do Maroka, Algierii, Egiptu, Mali, Burkiny Faso, Ghany czy Wybrzeża Kości Słoniowej. Dotychczasowym tematem badań Lucjana Buchalika było pokrewieństwo żartów między ludami Dogon z Mali i Kurumba z Burkiny Faso (1997-2004). Tematyka jest dość istotna z punktu widzenia funkcjonowania współczesnych (wieloetnicznych - red.) państw Afryki Zachodniej. Naukowiec prowadził też badania z zakresu antropologii turystyki na przykładzie Dogonów z Mali, Sombów z Beninu i Tambermów z Togo (2007-17). Aktualnie uczestniczy w badaniach nad zmianami w kulturze wśród Kurumbów z północnej części Burkiny Faso.
Lucjan Buchalik uczestniczył w budowie szkoły podstawowej w Pobe-Mengao (ok. Djibo, północna część Burkiny Faso), projekt był finansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych a organizowany przez Stowarzyszenie Edukacja dla Pokoju z Warszawy oraz Centrum Misji i Ewangelizacji z Dzięgielowa. Udziela się w działalności charytatywnej w Burkinie Faso. W 2022 r. brał udział w poszukiwaniu porwanego w tym kraju polskiego turysty.

Dr Lucjan Buchalik (ur. 1961), etnolog-afrykanista, muzealnik kustosz dyplomowany, Ślōnzok urodzony w Rybniku. Aktualnie mieszka w Rowniu (Żory). Skończył studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego w zakresie etnografii (1986). Ukończył też trzy-semestralne studia podyplomowe na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie muzealnictwa (1997-99). Zdobył również doktorat na Wydziale Historycznym UAM w Poznaniu (2008).

To on stworzył od podstaw stałą ekspozycję zbiorów pozaeuropejskich i ślōnskich w Żorach.

 

Komentarze

Dodaj Komentarz