Archiwum / Marek Krząkała poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska
Archiwum / Marek Krząkała poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska

Prawo i Sprawiedliwość musi wbić pierwszą łopatę na budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego w 2023 roku, bo to rok wyborczy. I to pomimo protestów mieszkańców wielu miast i wsi w całej Polsce, również w naszym regionie. Wszystko zaczęło się w 2017 r., rząd Zjednoczonej Prawicy zapragnął budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Uchwalono koncepcję w randze uchwały, powołano pełnomocnika rządu ds. CPK – ministra Horałę, a rok później spółkę celową. Budowa CPK stała się sztandarowym i największym projektem infrastrukturalnym PiS, zakładającym nie tylko budowę lotniska, ale i przebudowę szkieletu transportowego kraju w oparciu o kolej szybkich prędkości. Nikt nie zastanawiał się skąd wziąć na to pieniądze, czy to projekt ekonomicznie uzasadniony i jakie konsekwencje niesie dla życia mieszkańców wielu gmin w Polsce. Między bajki można włożyć rok 2027 jako termin oddania do użytku lotniska. Wiarygodność obietnic rządzących można umieścić tam, gdzie znalazła się obietnica miliona samochodów elektrycznych do 2025 r., budowa bloku węglowego Ostrołęki C, czy planowanych 100 tys. tanich mieszkań do końca 2019 r. W ciągu ostatnich 5 lat podatnicy przekazali na CPK prawie 300 mln zł, z czego większość pochłonęły pensje rzędu kilkunastu/kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.

Na końcu tych wielkich koncepcji są losy mieszkańców takich sołectw jak Palowice, Bełk, czy miast Świerklany, Orzesze i Mikołów. Jedni jeszcze się łudzą, że podobnie jak w przypadku budowy autostrad A1 i A4 zostaną wykupieni za przyzwoite pieniądze, które pozwolą im osiąść w nowym miejscu, w nowych domach. Inni, znając szczegóły projektu, gwałtownie protestują przeciw wariantom przebiegu linii kolejowej, bo nie wierzą w zapewnienia rządzących o uczciwym odszkodowaniu. Według aktualnego prawa, rzeczoznawcy wyceniają wartość nieruchomości dopiero po wydaniu decyzji wywłaszczającej, która często jest bardzo krzywdząca dla mieszkańców. Dochodzi do tak absurdalnych sytuacji, że domy z lat 60 są wycenione na 0 zł, więc mieszkańcy mogą spodziewać się rekompensaty, która nie wystarczy nawet na zakup kawalerki.

Ta inwestycja niszczy dorobek całego życia, uderza przede wszystkim w społeczeństwo, z którym aktualna władza w ogóle się nie liczy. Nie bierze się również pod uwagę głosu samorządów.

Po spotkaniach z mieszkańcami nie mam złudzeń, że rząd zastosuje wobec wysiedlanych właścicieli bandyckie metody przejmowania ich nieruchomości. Polska powinna się modernizować, ale tego typu inwestycje muszą być realizowane na podstawie konsultacji ze społeczeństwem, a nie przeciwko niemu. Każda władza, która nie szanuje obywateli, powinna odejść.

Marek Krząkała
Poseł na Sejm RP

5

Komentarze

  • Rea 11 lutego 2023 22:03Kolego stary i mlody jezeli jeszcze kiedykolwiek Politycy obiecają Ci 1000+;700+;18000+ lub nawet tylko 100+ zazwyczaj bez zarobienia, to Oni najpewniej pożyczkami, długami , inflacją lub jakąkolwiek inną metodą odbiorą Ci co najmniej dwa razy tyle ,
  • Helmut 08 lutego 2023 20:54OBYWATELE uwaga znów mogą strzelać do górników ale jak by co to idźcie w zaparte OBYWATELE
  • Czynny żal 08 lutego 2023 14:20Wyrażam czynny zal że chodziłem na wybory.Co drugi dzień wyjeżdżam na drogę i stale łamiem niezamierzenie jakiś przepis. Wczoraj na zielonym skręcając w prawo, nagle pojawia się tzw 'zbliżający pieszy”. No kuźwa ,nie sposób Ich wszystkich zauważyć. Wg policji wymusiłem! — no ale dobrze że Ich nie było w okolicy skrzyzowania.. Facet ciśnie się „bo ma pierwszeństwo” , ja jadę z prędkością nie większą niż 25km/h ,też muszę upewnić się czy inny mimo czerwonego nie wymusza, czy rowerzysta na śluzie nie pcha się ,może dziura w jezdni ,może kałuża ,inne, a tu Oslowie Sejmowi uchwalili przepis. Szlag Ich trafił ,jaki sens iść na wybory. Bylem w ubiegłym roku w Niemczech. Na całej trasie na południe tylko 14 przejść w tym 7 ze swiatłami (jechałem przez centra także bocznymi drogami) ,pozostałe tylko w centrum miasta po jednym najwyżej! ,reszta przejśc na własną odpowiedzialność-wejścia , przy rondach wszędzie tzw. „przejścia sugerowane” bez pierwszeństwa pieszego -uzasadnienie łatwe :,kierowca ma za duzo do obserwacji.. Czy w Polsce idzie teraz przejechać tak kraj nie tracąc książeczki czekowej, ewentualnie nie zabierajac szczoteczki do zębów na wypadek zatrzymania w areszcie. Skoro już nawet Policja co pokazują media nagminnie łamie te przepisy !–Cholera co ten PiS zrobił z tym narodem ,co ten Kaczyński tu wyprawia ,gdzie Ci Oslowie są ,że Im na to pozwalają.
  • Bolek 06 lutego 2023 18:29Cytując klasyka Każda władza która nie szanuje obywatela powinna odejść cieszę się ze właśnie poseł na wiązał do OBYWATELI tak do ludzi mówili KOMUNIŚCI pozdrawiam obywatelu Krząkała
  • JA wol 05 lutego 2023 23:53Jak to mówi Trzaskowski CPK to gigantomania a lotniska tak duże mamy w Niemczech taka jest logika PO no i najważniejsze dla PO niech o wszystkim co być w Polsce decydują NIEMCY

Dodaj komentarz