Piotr Szereda Przewodniczący Rady Miasta Jastrzębia-Zdroju/ Archiwum
Piotr Szereda Przewodniczący Rady Miasta Jastrzębia-Zdroju/ Archiwum

Jastrzębie-Zdrój wydaje rocznie 25 milionów złotych na kulturę. Na rozwój gospodarki, na przygotowanie przestrzeni dla inwestycji gospodarczych zero złotych, na budownictwo mieszkaniowe zero złotych, na rozwój nowoczesnej komunikacji zero złotych. Jastrzębie-Zdrój przykro mówiąc, cofa się w rozwoju gospodarczym i powoduje exodus młodych Jastrzębian.

Przyznaję, że program Europejska Stolica Kultury jest fajną inicjatywą, niestety naszego miasta na ten program nie stać. Ten program nie przyniesie oczekiwanych dochodów, nie zatrzyma młodych mieszkańców. Będziemy bardziej znani w swoim regionie może trochę w kraju. Wielkiego rozgłosu nie będzie. Za to będą duże koszty organizacji.

Kto wie, że w 2022 roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury nosiły trzy miasta: Kowno, Esch oraz Nowy Sad. Ba, na tak zadane pytanie podczas posiedzeń komisji Rady Miasta, nawet pani naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki nie potrafiła odpowiedzieć. Uważam, że nasze miasto ma swoje produkty marketingowe, reklamowe; Jastrzębską Spółkę Węglową, Prymat, ISKO, Antończyk itd. oraz sport w postaci Jastrzębskiego Węgla, Jastrzębskiego Klubu Hokejowego itd. Mamy nową salę koncertową i budujemy wielki Instytut Dziedzictwa i Dialogu.

Ponad 64% młodych ludzi chce wyjechać z Jastrzębia-Zdroju. Młodzi ludzie chcą wyjechać, ponieważ szukają lepszych alternatywnych miejsc pracy (poza górnictwem), gdzie mogą tanio wynająć komunalne mieszkanie, szukają miast, które rozwijają się szybciej gospodarczo. Co ważne mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju pozytywnie ocenia działania w sferze kultury, sportu i rekreacji. Jednak bardzo negatywnie oceniają realizację, a raczej brak realizacji jakiegokolwiek programu gospodarczego i braku inwestycji gospodarczych, i mieszkaniowych.

Dla ścisłości nie jestem przeciwny rozwojowi kultury czy sportu, ale nasze miasto potrzebuje równowagi. Potrzebuje rozwoju gospodarczego. Nie możemy na obecnym etapie zaniechać starań o pozyskiwanie środków na budowę nowych gałęzi przemysłu, na budowę nowych hal produkcyjnych i tworzenie nowych innowacyjnych miejsc pracy. Aby zwiększać potencjał Jastrzębia-Zdroju musimy bardzo szybko rozpocząć budowanie mieszkań, musimy budować żłobek i nowoczesny kompleks basenowy. Musimy powołać nowoczesną ekologiczną komunikację miejską i regionalną oraz odbudować kolej. Bez stworzenia warunków rozwoju gospodarczego naszego miasta nie będzie rozwoju kultury i sportu.

3

Komentarze

  • a swistak w sreberka zawija obietnice. 22 lutego 2023 19:07To jest super pomysl. Za niespełnienie podstawowego przyrzeczenia wyborczego zakuć na centralnym punkcie miasta w DYBY. Obiecuje Aquapark --niespelni ,w dyby. Obiecuje lotnisko w dyby jak nie spełni, obiecuje pociąg do Warszawy ,w dyby. Skonczylo by sie bajerowanie obietnicami.
  • dodam 22 lutego 2023 15:34Tylko blagam ,lotniska niech Pan jak narazie nie obiecuje.
  • Brawo sasiad 22 lutego 2023 15:30Panie Piotrze niezwykle jesteśmy zadowoleni ze ktos liczacy sie w miescie czyli Pan dostrzegał te istotne potrzeby mieszkańców Jastrzebia . .Tak jak Panu sugerowalismy to właśnie Pana a nie Posla widzimy na stołku Prezydenta Miasta. Urodzil sie jednak jeden maly warunek -nowy postulat.. tzw --dyby miejskie i tio niech bedzie Pana przyzeczeniem ,na centralnym rondzie miasta. Jezeli Prezydent Miasta po wyborach nie dotrzyma wiodącego przyrzeczenia jak było z Aquaparkiem, w czasie kadencji to na 12 h w dyby,aby kazdy mogl sobie pouzywac.

Dodaj komentarz