Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

Czy od ugody frankowej z bankiem trzeba zapłacić podatek?

Jeszcze do niedawna, a dokładniej do początku 2022 roku, umorzona część kredytu frankowego podlegała opodatkowaniu. Frankowicze byli więc zobowiązani do rozliczenia się z Urzędem Skarbowym i do opłacenia podatku dochodowego.

Dzięki Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 11 marca 2022 roku w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe, frankowicze zostali zwolnieni z podatku dochodowego.

Zmiana ta spotkała się z bardzo dużym entuzjazmem kredytobiorców. Nic w tym dziwnego – brak konieczności płacenia wysokiego podatku pozwalał na spore oszczędności.

W jakich sytuacjach frankowicze są zwolnieni z podatku?

Z przywileju niepłacenia podatku skorzystać mogą frankowicze, którzy zdecydowali się na zawarcie ugody z bankiem. Osoby te nie muszą uwzględniać kwoty, która uległa umorzeniu, w swoim rocznym rozliczeniu PIT. A zatem nie ma konieczności, aby od kwoty tej został opłacony podatek dochodowy.

Choć ugoda z bankiem nie jest popularnym rozwiązaniem, ponieważ najczęściej jest ona o wiele mniej korzystna, niż unieważnienie kredytu w sądzie, niektórzy kredytobiorcy wybierają taką opcję. Oczywiście kluczową kwestią są tutaj warunki ugody, zaproponowane przez bank. Z pewnością jednak brak konieczności płacenia podatku od ugody frankowej to dobra wiadomość.

Więcej o kredytach frankowych przeczytasz na stronie: https://frankowy-kredyt.pl/kancelaria-frankowa-rybnik/

Co z frankowiczami, którzy wygrali sprawy w sądzie?

Okazuje się, że zwolnienie z podatku dotyczy również tych kredytobiorców, którzy wygrali w sądzie sprawy związane z kredytami walutowymi. Mowa tu między innymi o unieważnieniu kredytu frankowego. Jest to bardzo istotna informacja – z podatku zwolnione są nie tylko te osoby, które zdecydowały się na ugodę z bankiem, ale też te, które weszły na drogę sądową i wygrały.

Fakt, że kredytobiorca, który wygrał z bankiem w sądzie, nie musi płacić podatku, wynika z tego, że – w świetle obowiązujących przepisów – nie zyskał on żadnej korzyści majątkowej. W przypadku unieważnienia frankowicz rozlicza się z bankiem. Najczęściej otrzymuje on po prostu zwrot pewnej kwoty, którą wcześniej wpłacił. Zrozumiałe jest zatem, że od kwoty tej nie musi płacić podatku. Jest to jednak bardzo dobra wiadomość dla osób, które zastanawiają się, czy po unieważnieniu kredytu frankowego trzeba będzie zapłacić podatek.

Zwolnienie z podatku od ugody frankowej to dodatkowa zachęta do działania!

Podatek od ugody frankowej to kwestia, która u wielu kredytobiorców budziła wiele wątpliwości. Na szczęście – dzięki Rozporządzeniu Ministra Finansów z marca 2022 roku – frankowicze nie muszą już martwić się koniecznością płacenia podatku. Dotyczy to zarówno ugód frankowych, jak i wygranych spraw sądowych. Bez wątpienia jest to dodatkowa zachęta do działania dla osób, które nie podjęły jeszcze żadnych kroków w kierunku rozwiązania problemu kredytu frankowego.

Jak najkorzystniej spłacić kredyt frankowy? Przeczytaj ten artykuł: https://lepiej-widoczni.pl/jak-najkorzystniej-splacic-kredyt-we-frankach/

 

Komentarze

Dodaj komentarz