Politechnika Śląska
Politechnika Śląska

21 września 2023 r., gliwickie lotnisko stało się miejscem otwarcia dwóch nowoczesnych hangarów należących do Politechniki Śląskiej. Hangary o łącznej powierzchni ponad 1000 metrów kwadratowych to część większej inwestycji, w skład której wchodzi także budynek administracyjno-szkoleniowy.

Te nowe obiekty, stojące teraz dumnie w centrum lotniska, będą kluczowym punktem dla ośrodków lotniczych funkcjonujących w ramach Centrum Kształcenia Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej Politechniki Śląskiej. Politechnika, będąc jednym z głównych ośrodków edukacyjnych w Polsce, kontynuuje rozwój kształcenia dla branży lotniczej. Jej pracownicy, a przede wszystkim studenci kierunków Transport oraz Inżynieria Lotnicza i Kosmiczna, będą mogli korzystać z nowych zasobów.

Prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej, podkreślił znaczenie tej inwestycji dla uczelni i regionu. Wspomniał o początkach kształcenia w zakresie lotnictwa cywilnego na Politechnice w 2018 roku i jak w ciągu krótkiego czasu uczelnia osiągnęła poziom światowego kształcenia w tej dziedzinie. Z wdzięcznością odniósł się do wszelkich inwestycji i inicjatyw wspierających rozwój sektora lotniczego na Śląsku.

Jednym z kluczowych wyzwań w zimie były niskie temperatury, które ograniczały możliwość prowadzenia szkoleń. Dzięki nowym hangarom, przystosowanym do pracy przez cały rok, ten problem zostanie rozwiązany. Jak mówi dr hab. inż. pil. Jarosław Kozuba, dyrektor Centrum Kształcenia Kadr Lotniczych Europy Środkowo-Wschodniej Politechniki Śląskiej, nowe obiekty pozwolą na pełną centralizację działalności szkoleniowej i administracyjnej, zwiększając efektywność i jakość kształcenia.

Cała inwestycja trwała ponad dwa lata i kosztowała 55 mln PLN. W jej finansowanie zaangażowała się zarówno Politechnika Śląska, jak i zewnętrzne dotacje. Rektor Mężyk z entuzjazmem mówił o przyszłości branży lotniczej w regionie, podkreślając, że w sąsiedztwie uczelni powstaje fabryka samolotów, co daje ogromne perspektywy rozwoju dla studentów i całego sektora.

Nie można zapomnieć o historii kształcenia lotniczego na Politechnice Śląskiej, która sięga początków istnienia uczelni. Już w 1945 roku powstawały pierwsze koła naukowe skupiające się na lotnictwie. Dziś, dzięki determinacji i współpracy z różnymi instytucjami, uczelnia może pochwalić się nowoczesnymi obiektami i rozbudowanym programem kształcenia w zakresie lotnictwa.

Komentarze

Dodaj komentarz