fot. L. Tyl
fot. L. Tyl

W Rybniku na cmentarzu komunalnym przy ulicy Rudzkiej trwa budowa nowego krematorium. Obiekt ten będzie częścią istniejącego na terenie cmentarza domu przedpogrzebowego. Dotychczas mieszkańcy Rybnika chcący skorzystać z opcji kremacji musieli wyjeżdżać do innych miast, jak Żory. Pandemia oraz zmieniające się podejście do pochówków spowodowały wzrost zainteresowania kremacją.

Joanna Kotynia-Gnot, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rybniku, która zarządza cmentarzami komunalnymi, wyjaśnia, że obecnie w Rybniku urnę z prochami można umieścić w niszy na polu urnowym, w kolumbarium, a także rozsypać w tzw. kręgu pamięci. Istnieje również możliwość pochowania urny w tradycyjnym grobie rodzinnym.

Nowe krematorium ma być odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie i ograniczoną przestrzeń cmentarną. Inwestycja obejmuje przebudowę i rozbudowę północnej części domu przedpogrzebowego, w tym utworzenie spalarni zwłok z piecem krematoryjnym oraz pomieszczeń towarzyszących.

- Decydują nie tylko względy ideologiczne, ale również praktyczne, związane z kurczącym się miejscem na cmentarzach. Stąd decyzja, by ułatwić rybniczanom dostęp do tej formy pochówku - mówi Joanna Kotynia-Gnot.

Całkowity koszt budowy wynosi 3 135 140,50 zł. Zakończenie prac planowane jest na koniec marca przyszłego roku. Pracownicy Działu Cmentarzy Komunalnych Zarządu Zieleni Miejskiej otrzymają także odpowiednie przeszkolenie dotyczące obsługi nowego pieca krematoryjnego.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz