Archiwum
Archiwum

To już w najbliższą niedzielę będziemy wybierać eurodeputowanych. Ludzi, którzy mają reprezentować i walczyć o nasze interesy na forum Parlamentu Europejskiego. Z każdym rokiem rośnie liczba profesji, o których przyszłości decydować będzie unijna polityka. Już nie tylko górnicy nie mogą być pewni swoich miejsc pracy. Problem zaczyna dotykać także pracowników branż, którym wydało się, że sprzyja im zielona polityka Brukseli.

Czy nam się to podoba, czy nie, to właśnie od procesu dekarbonizacji rozpoczęło się odliczanie czasu, jaki pozostał nam do bezemisyjnej gospodarki i choć wielu specjalistów wskazuje na samobójczy dla unijnej ekonomii charakter wprowadzanych ograniczeń, to kolejne zakazy i nakazy układają się w coraz dłuższą listę.

Mieszkańcy najbogatszych krajów Unii, chętnie wspierający kolejne wersje zielonego ładu, wydają się skłonni do wielu poświęceń dla realizacji szczytnych proekologicznych idei. Pod jednym warunkiem, że zmiany nie będą miały wpływu na jakość i komfort ich życia. Chętnie zrezygnują ze spalinowych samochodów, tyle że na rzecz elektrycznych pojazdów. To dobry przykład, który świetnie ilustruje zieloną ułudę. Elektryki nie spalają węglowodorów, ale potrzebny im prąd pochodzi nie tylko z fotowoltaiki czy wiatraków. Produkcja aut elektrycznych, szczególnie akumulatorów, sieje większe spustoszenie w naturze niż tych konwencjonalnych, czyli spalinowych odpowiedników. Osobną kwestią jest chwilowo przemilczana kwestia bezpiecznej utylizacji akumulatorów i relatywnie krótki żywot „elektryków”.

Problemem staje się też uciążliwy dla środowiska etap produkcji samych pojazdów i składających się na nie części. Z tym też nie będzie problemu, wszystko, co szkodliwe wyprowadzi się na inny kontynent lub w najgorszym przypadku poza unijne granice. I tak  za chwilę w wyniku zielonych regulacji z unijnej mapy gospodarczej zniknął całe sektory takie jak np. przemysł metalurgiczny czy chemiczny. Górnictwo zlikwidowano już dawno i tylko Polska pozostaje niechlubnym wyjątkiem. Co prawda więcej węgla wydobywa się w Niemczech, ale ten z zachodu ma chyba bardziej zielony odcień czerni, więc nie kłuje tak bardzo w oczy naszych ekologów.

Na zakończenie moich rozważań posłużę się jeszcze jednym przykładem. Jastrzębska Spółka Węglowa jest firmą z sektora górniczego. Z jej kopalń pochodzi węgiel, który nie jest surowcem energetyczny a metalurgiczny. Węgiel koksujący jest niezbędnym element do produkcji stali. Z niej powstają turbiny wodne i wiatrowe, farmy fotowoltaiczne, a nawet elektryczne samochody. Cała nasza cywilizacja zbudowana jest na stali. To dlatego węgiel koksowy z JSW kolejny rok z rzędu, wpisany został na listę surowców o strategicznym znaczeniu dla unijnej gospodarki.

Jak widać, rzeczywistość jest dużo bardziej skomplikowana i złożona niż dobrze brzmiące ekologiczne hasła i idee. Warto więc zwrócić uwagę na to, komu w eurowyborach przekazujemy prawo do machania ekologicznym toporem.

Grzegorz Matusiak

6

Komentarze

  • hmm 15 czerwca 2024 13:40Motto: Ludzie którzy czynią  inflacje/nie mylić z drożyzną - są jeszcze gorszymi  złodziejami niż Ci co kradną pospolicie i za to siedzą w kryminałach. Jeżeli inflacja jest na całym świecie to na całym świecie rządzą złodzieje  i zdania nie zmienię. Im większa w danym kraju inflacja tym więksi rządzą w nim złodzieje.
  • Ciekwe 12 czerwca 2024 22:43Po rozmowie w towarzystwie doszlismy do wniosku ze najlepszym środkiem platniczym zamiast pieniadza powinny byc cegłówki albo kostki czystej miedzi .Inflacja byla by nie mozliwa
  • ROBOL 12 czerwca 2024 19:38Przed chwilą uslyszalem w TV wypowiedz faceta ktory policzyl ze na PIS do UE glosowalo o 700 000 mniej ludzi niz na wybory parlamentarne i tak sie zastanawiam przypominajac Ci co kiedys Tobie tlumaczylem ,- to gdzie Ci wszyscy co od PISu dostawali pieniadze ,czy to na dzieci ,czy ja zasilki . Czyzby zobaczywszy jaką PIS wywołał inflacje stwierdzili ze to jest g....warte co dostali i olali PIS ,no gdzie Oni ?! ,bo robotnicy- PIS napewno olali o czym wiem z rozmów z kolegami co jeszcze pracuja.Oni nie chcą robić na czyjes rozdawnictwo. .No i tak sie kończy rozdawanie nie swojego .Kiedys wygrywl PIS bo mie rozdawal ,teraz przegral bo aby rozdawać innym kradł robotnikom ,wiec okradani ich olali.
  • Wolny i szczesliwy 10 czerwca 2024 16:07Szanowny Panie ,musze szczerze Panu pogratulować .Co prawda nie zalapal sie Pan na europosla ale jyz fakt ze kolejną kadencje w lawach poselskich jadąc na tym mundurze górnika ,co daje podtekst kierunku panskiej operatywnisci ,no to jest wyczyn .Mozna powiedziec jak Ktos to juz tu posrzegl Szlachte sami ludzie wybierają.Ciekawejak tam teraz za tą fuche kasa ,ale chyba mala skoro serce sie panu rwie do Eurokolchozu. Ja zdaje sobie sprawe ze cos za cos ,mogles pan korzystac z urokow zycia na gorniczej emeryturze,byc wolnym ,poswiecac sie prawdziwemu relaksowi a nie tracic zycie na cos w zyciu tak mizernemu jak stale pokazywanie sie w mediach i walka o co ,tak naprawde. Ale nie da sie zjesc jablko i miec jablko ,albo to ,albo tamto ,zycie mija ,niezastapienie ,wiec nie zazdroszcze .
  • Mir 10 czerwca 2024 05:01Ten kraj służy tylko do rozkradania go przez zarządzające nim zorganizowane grupy przestępcze ktore jak diabel co ubral sie w ornat na msze !!!!! Tak od 35 lat !!!!! jedna z metod to wiek emerytalny nawet dla Tych z najdłuższym stażem ,druga to celowa inflacja rozkradajaca zaskurniaki czyli czyniącą ze zlotego papier toaletowy z większą ilością zer. , kolejna to zadłużanie budzetowe i pozabudzetowe albo tez rozdrapywanie przez wyprzedaż majątkow. Tak wiec metod jest wiele. Nikomu nie można już ufac.
  • Janusz 07 czerwca 2024 09:09Panie Pośle ,czy jest coś czego Pańska partia mogla by mi długoletnio zatrudnionemu jeszcze zabrać lub dać. Otóż Nie ,wszystko cokolwiek dawaliście ,rozdawaliście to mieliście z mojej pracy i takich ludzi jak ja , wszystko to czyniliście celowo aby wywołać inflacje w celu zatkania dziury budżetowej którą sami narobiliście. Super Inflacje z góry zaplanowaliście. Kolejnym powodem to była statystyczna (bo statystyką się Wasi planiści-banksterzy- posługiwali w okresie Waszych rządów a nie uczciwością) ,była chęć kupowania sobie glosów poparcia od wszelkiej maści cwaniaków lecz statystyka ma to do siebie, że czasami się "rypie" i moi koledzy robotnicy ,tak Ci nieraz zatrudniani w soboty i święta, zwyczajnie widząc ta szaloną dewaulacje przewartościowanego papieru naddrukowanego który Wy nazywacie pieniądzmi a ja Biletami NBP , stwierdzili "olewamy PIS gdyż PIS równa się inflacja a inflacja to nieskodyfikowane w KK przestepstwo złodziejstwa nieodwożony walorów ludności ,PiS to niesprawiedliwe kupowanie głosów , PIS to komunistyczne trwonienie ciężko wypracowanych środków przez spracowanych ludzi , PiS nie może nam nic dać ,nawet przez 8 lat Emerytur Stażowych bez których ludzie nie dożywają albo dożywszy żyją bardzo krótko a przy których to rządach PISu wałkonie sie dobrze mają ,PIS to powrót do lat 80/90 gdzie tacy ludzie jak Balcerowicz okradł także i Pana z wartości pieniędzy na książce mieszkaniowej i dorżnął kredytem na mieszkanie Spółdzielcze wszystko po to aby władza mogła dużej trwać u włazy kosztem społeczeństwa . Nie macie nic do zaoferowania-wszystko spierdzieliliście.

Dodaj komentarz