Piotr Szereda Radny Rady Miasta Jastrzębia-Zdroju / Archiwum
Piotr Szereda Radny Rady Miasta Jastrzębia-Zdroju / Archiwum

Radna Anna Hetman (była prezydent) złożyła 7 czerwca tego roku, miesiąc po przegranych wyborach interpelacje wyciągając z szafy magistratu „swojego trupa”, choć przez cztery lata swoje ostatniej kadencji niewiele zrobiła. Interpelacja dotyczyła pilnego remontu – modernizacji lodowiska JASTOR. W swoje interpelacji używa zwrotów czasu dokonanego. W kontekście, że niby „projekty w tym zakresie były już przygotowane, część środków zapewniona w ramach ZIT, pozostała część miała być kredytowana”. A fakt jest taki, że w naszym magistracie „nic się nie działo” w tym temacie. Trup w szafie, czyli problem był już znany od  2020 roku. Magistrat rządzony przez obecną Radną Annę Hetman (bardzo zainteresowaną radną) wówczas zbagatelizował sprawę. Pomimo wykonania ekspertyzy nie zaczął prac projektowych i nie podjął działań o pozyskanie środków zewnętrznych.

Głównym problemem jest niewystarczająca nośność konstrukcji dachu, która przy obfitych opadach śniegu stanowi zagrożenie zawaleniem się. Problem był w tym, że prace wycenione zostały na ponad 12 mln zł, a w miejskiej kasie pieniędzy na tę inwestycję według koleżanki radnej Anny Hetman nie było. Choć w międzyczasie zrealizowano kilka drogich inwestycji. Działacze JKH GKS Jastrzębie ten temat wielokrotnie zgłaszali prezydentowej w nawet w trakcie meczów ligi hokejowej. Ponadto informowali, że grozi klubowi brak lodowiska do rozgrywania meczów ligi hokejowej i trenowania. Wówczas prezydent Anna Hetman składała jedynie deklaracje. Deklarowała dostosowanie do wymogów lodowisko, a kosztorys opracowany na podstawie wytycznych z pierwszej ekspertyzy oszacowany był na kwotę ponad 12 mln zł. O możliwościach zastosowania bezpiecznego rozwiązania generującego mniejsze koszty informowała w mediach pani Izabela Grela z jastrzębskiego magistratu, która odpowiadała za kampanię w Jastrzębiu-Zdroju „Nic się tu nie dzieje”.

Jak się okazuje, faktycznie nic się nie działo lub niewiele się działo, bo dopiero w 2023 roku ogłoszono przetarg na „Modernizację lodowiska”. Obecnie projekt jest fazie końcowej i jest wykonany koreferat. Urząd Miasta jest zmuszony czekać na konkurs z Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT- to nowa forma współpracy samorządów współfinansowana ze środków Funduszy Europejskich). Potem będzie można ogłosić przetarg na wykonawstwo i trzeba liczyć przynajmniej 36 miesięcy modernizację lodowiska JASTOR. Teraz klub i kibice oraz mieszkańcy korzystający z lodowiska mają nadzieję, że obecny prezydent Michał Urgoł ogarnie ten temat i zmodernizuje lodowisko w jak najszybszym czasie. A była pani prezydent no cóż, niech ...spokojnie czeka.

6

Komentarze

  • Dziwne czasy 09 lipca 2024 22:18Pamiętam takie dziwne czasy w PRL-u. Wtedy Ci, którzy pracowali mieli więcej pieniędzy niż Ci co nie pracowali.!
  • Intern 08 lipca 2024 10:27Nie po to się pracuje i płaci haracze, aby nigdy niepracujący żył lepiej od pracujacego bo niby mu się należy i państwo dało takie przyzwolenie ustawami.
  • Pensje w dół czy w gore 07 lipca 2024 21:59Za rządów PiS -moja pensja drastycznie zbliżyła się do minimalnej. Ja nie chcę nic od państwa, żadnych kolejnych 800 plus czy babciowych, mówię mu: dajcie mi po prostu zarabiać i przestaniecie mnie "okradać". Z badań jakościowych, które prowadzimy, wynika, że dla wielu Polaków ten element jest ważny, by państwo im nie przeszkadzało - mówi nam badacz nastrojów społecznych .
  • Filozofia 07 lipca 2024 21:57Pojedli, popili ,a to 500czy800+lub inne rozdawnictwo, a teraz właśnie idzie kelner z rachunkiem. Niedługo się okaże, że nie ma darmowych obiadów, a że wy nie zamawialiście tylko jedliście okruchy ze stołu nikogo nie będzie interesować.
  • Ojj 05 lipca 2024 12:47Trupem e szafie to jest deficyt budzetowy i inflacja ktora jeszcze dlugo przez PIS sienie skonczy .Ludzie nauczeni brac za nic jak Im teraz nie dacie wyjda i beda rzucac kamieniami. 800+ i inne rozdawnictwo splacacie ,z pustego i Salomon... ,"pieniędzy nie ma i nie będzie" -na pewno ,a od czego są drukarki?
  • hmmtakmysle 01 lipca 2024 19:09Lodowiska w tym roku nam nie trzeba ale hali na drukarki owszem.Czy PIS ktory nagle rozdal bez wzgledu na to czy sa w budzecie srodki czy nie tzw 800+ i inne ,zastanawial sie skad na to sie weznie.Komu forse , Komu , zlotowki aluminiowe drukujemy jak ciepłe bułeczki, co ja gadam -ciepłe bułeczki są juz za drogie , przecież pieniędzy nie ma i nie będzie ale papier do drukarki jest!! Komu, komu jeszcze ,inflacja nadchodzi ,czas podnosić ceny, druk też kosztowny jest - trza go spłacać.

Dodaj komentarz