Archiwum
Archiwum

Pamiętam, gdzie po raz pierwszy zobaczyłem świetlika, było to na łące za domem rodziców. Fascynujące zjawisko. Obecnie, kiedy nadchodzi koniec czerwca i pogoda jest odpowiednia, to po prostu wiem, gdzie ich szukać. W tym celu wcale nie muszę specjalnie oddalać się od domu, żeby obserwować te nocne wróżki. Zresztą pogoda wyjątkowo sprzyja, bo iskrzyki - a to te robaczki przede wszystkim kojarzymy "zna­leźć można wzdłuż stru­mieni i sta­wów, a także w ściółce i gni­jących kło­dach. W wil­got­nych śro­do­wi­skach spo­ty­kamy je ponad zie­mią. Uak­tyw­niają się w nocy, często tuż po opa­dach desz­czu". Także, żeby zaimponować swoim dziewczynom, wystarczyło przejść się po zmroku na Rajzapunkt i wyjść poza zasięg latarni. Chociaż muszę się przyznać, że dopiero pisząc ten felieton, odkryłem, że świetlik świętojański to robaczek pełzający, a to, co fruwa i świeci na skraju lasu to przede wszystkim iskrzyk. Staram się nie pisać głupstw i sprawdzam źródła. Kontrast pomiędzy w sumie nijakim robaczkiem a cudami, które wywołuje w ciemności, jest czymś niesamowitym. Podobnie jak ze skałą gipsu. Mało kto dziś pamięta, że w Czernicy funkcjonowała kopalnia gipsu. Jako dzieciak biegałem tam z kolegami po polach i czasami znajdowaliśmy tęczowe skały, który po zmieleniu stają się białe jak mąka.

Kiedy Robert i Marta byli małymi szkrabami, każdego z nich (osobno, bo dzieli ich 5 lat i w różnym okresie wierzyli w bajki) zabierałem w pewną młodą brzezinę pełną muchomorów czerwonych. Opowiadałem im, że to jest właśnie wioska smerfów. Miejsce jest tak urokliwe, że sam byłem gotowy w to uwierzyć. I razem z dzieciakami puszczaliśmy wodze fantazji, gdzie  podziali się mieszkańcy tej wioski. A dziś to jeszcze wiem, że muchomor czerwony to ma jednak inne właściwości niż te przekazywane dzieciom.  Zapewniam Was, że nie testowałem i nadal nie widziałem niebieskich ludzików. Ciekawskim polecam sprawdzić w wyszukiwarce połączenie słów tynktura i amanita. 

Dzieciństwo, młodość i wakacje - nawet te w życiu dorosłym, to czas kiedy możemy mieć głowę wolną od obowiązków i odkrywać niesamowitości. Indywidualne chwile kontaktu z absolutem, które będą częścią Waszych historii i zostaną z nami na zawsze. Wcale nie trzeba jechać nad lazurowe morza, chociaż oczywiście można. Udanych wakacji! 

Piotr Masłowski

4

Komentarze

  • Dzienytenswiat 09 lipca 2024 22:19Pamiętam takie dziwne czasy w PRL-u. Wtedy Ci, którzy pracowali mieli więcej pieniędzy niż Ci co nie pracowali.!
  • Unter 08 lipca 2024 10:44Kaczynski pseudorozdawnictwem narobil dziure budzetowa wiec celowo wywołał inflacje (świadczą o tym przerośnięte wowczas na wyrost jak by wiedzieli co nas czeka chociazby mandaty drogowe) aby nią czyli - Inflacją okraść pracujące spoleczenstwo i przez to tą dziure ukryć chwaląc sie za dali radę-ale tak naprawde drukowali puste pieniadze .. Podnosząc płace minimalną i ceny spowodował ze płace wyższe i emerytury zbliżyły sie do minimalnej . Polacy coraz chętniej inwestują w kruszcach .
  • Motto 05 lipca 2024 19:18a ja od kiedy k.... w tym kraju zyjac skończylem szkołe zawodową to widziałem ocet na półkach i hiperinflacje. Co zapracowałem na coś to mi władza ukradła szczeg wowczas gdy sluzylem w zasadniczej . ! i tak prawie przez kolene 45lat. Dlatego Senatorze przestań o tych robaczkach tylko weź sie za rozliczanie złodziei..Czy jestes z PISu czy z PO ,czy popierasz innych ...: Ludzie którzy czynią inflacje/nie mylić z przejsciową drożyzną - są jeszcze gorszymi złodziejami niż Ci co kradną pospolicie i za to siedzą w kryminałach. Jeżeli inflacja jest na całym świecie to na całym świecie rządzą złodzieje i zdania nie zmienię. Im większa w danym kraju inflacja tym więksi rządzą w nim złodzieje. "Bo drukowac banknoty każda wladza może lepiej lub troszkę gorzej ,ale nie o to chodzi- lecz j komu to bokiem wychodzi."
  • Motto 05 lipca 2024 19:14a ja od kiedy k.... w tym kraju zyjac skonczylem szkoda zawidowa to widzialem ocet na półkach i hiperinflacje.Ci zapracowalem na cos to mi władza ukradla. I! ak prawie przez klienta lejne 45lat Dlatego Senatorze przestan o tych riobaczkach tylko weź sie za rozliczanie złodziei..Czy jestes z PISu czy z PO ,czy popierasz innych ...: Ludzie którzy czynią inflacje/nie mylić z przejsciową drożyzną - są jeszcze gorszymi złodziejami niż Ci co kradną pospolicie i za to siedzą w kryminałach. Jeżeli inflacja jest na całym świecie to na całym świecie rządzą złodzieje i zdania nie zmienię. Im większa w danym kraju inflacja tym więksi rządzą w nim złodzieje. "Bo drukowac banknoty każda wladza może lepiej lub troszkę gorzej ,ale nie o to chodzi- lecz j komu to bokiem wychodzi."

Dodaj komentarz