Krzysztof Jaroch / Przewodniczący zarządu dzielnicy Zebrzydowice
Krzysztof Jaroch / Przewodniczący zarządu dzielnicy Zebrzydowice

Rybniczanie zagłosowali. Wybrali projekty, które będą realizowane w przyszłym roku w ramach miejskiego budżetu obywatelskiego. Do wykonania wskazanych zostało 28 projektów w dzielnicach i jeden ogólnomiejski. Po raz kolejny budżet obejmie też zadania dotyczące Zebrzydowic.

Obywatelskie zaangażowanie mieszkańców Rybnika ma się coraz lepiej. I nie chodzi o liczbę składnych projektów, czy oddanych na nie głosów. Budżet obywatelski nie jest tylko sposobem na zaspokojenie potrzeb mieszkańców, ale także narzędziem do budowania zaangażowania społecznego. Poprzez złożone projekty i udział w głosowaniu rybniczanie po raz kolejny pokazali, że są gotowi do współtworzenia przyjaznego miasta, a zwłaszcza swoich małych, dzielnicowych ojczyzn. To ogromny miejski potencjał, na którym warto budować obywatelski samorząd.

Budżet partycypacyjny w Rybniku staje się integralną częścią życia społecznego, odgrywając istotną rolę w rozwoju i transformacji miasta. To nie tylko mechanizm finansowy, ale przede wszystkim narzędzie wzmacniające więzi społeczne i umożliwiające mieszkańcom bezpośrednie zaangażowanie w procesy decyzyjne. Jego główną wartością jest zdolność do budowania i wzmacniania społeczności lokalnych.

Istotny jest również aspekt edukacyjny budżetu obywatelskiego. Uczy on odpowiedzialności i zaangażowania społecznego. Dzięki aktywnemu udziałowi w głosowaniu widzimy, że nasz głos ma znaczenie i może realnie wpływać chociażby na kształtowanie przestrzeni miejskiej. Mieszkańcy, głosując na projekty, mają faktyczny wpływ na otaczającą ich rzeczywistość. Dzieląc się swoimi pomysłami i potrzebami, kreują działania wynikające z ich własnych oczekiwań i marzeń.

Przykładem może być dzielnica Zebrzydowice, gdzie mieszkańcy wybrali projekt lokalny służący poprawie dostępności terenu ze szkolnym boiskiem, poprzez doświetlenie go i objęcie monitoringiem. Dzięki temu nie tylko powstanie lepsza i bardziej bezpieczna przestrzeń rekreacyjno-sportowa, ale również zacieśnią się więzi między mieszkańcami, którzy będą korzystać z tego miejsca i którzy zjednoczyli się przy wyborze projektu. Dobrym przykładem jest też zwycięski projekt ogólnomiejski, obejmujący swoim zasięgiem wiele rybnickich dzielnic. A poprzez zamiar budowy miejsca odpoczynku rowerowego przy rozwijającym się placu integracyjnym na ul. Krzywej, objął też Zebrzydowice.

W końcowym rozrachunku budżet obywatelski to nie tylko inwestycje w infrastrukturę, ale przede wszystkim w ludzi. Jego największą wartością jest kapitał społeczny, który buduje się poprzez współpracę, zaufanie i wspólne działanie. Dzięki temu Rybnik nie tylko uzbraja się w oczekiwaną społecznie infrastrukturę, ale staje się wspólnotą, której każdy mieszkaniec może czuć się częścią.

Krzysztof Jaroch

Komentarze

Dodaj komentarz